В брой 77 на списание Banker Special имате възможност да прочетете разговора с Васка Пенкова, собственик на Агенция за сигурност „Скорпио“, който водят с нея главният редактор на изданието Силвия Джагарова и колегата Калоян Атанасов. Публикуваме го без съкращения, като правим уговорката, че е проведен в края на 2024 година.
Госпожо Пенкова, в професионално отношение каква бе за Вас и за Агенцията за сигурност „Скорпио“ изминаващата 2024 година?
– Животът всеки ден ни дава уроци, които се стремим да оценяваме и научаваме. Един от тях е да поддържаме баланс между професионалния и личния живот, да изграждаме рутина и да презареждаме, да търсим и намираме, да даваме подкрепа на различни смислени проекти, да работим за растеж във всички посоки.
Агенцията за сигурност „Скорпио“ изпраща успешна година, в която постигнахме набелязаните цели, обновихме екипите и работим за пълноценно интегриране на експертизата с нормите, установени през 34-годишната ни професионална история.
Независимо дали става дума за формално образование или за личен опит, ученето и търсенето на знания не трябва да спират през целия живот. Непрекъснатото обучение ни осигурява силна мотивация и допринася за личната ни реализация.
Много съм щастлива, че за първи път ще съобщя голямата международна новина за 2024 г., точно пред Banker Special. На 9 декември в Дубай на церемония по случай 20 години BIZZ награди на World Confederation of Businesses, Агенцията за сигурност „Скорпио“ бе удостоена с наградата „Pick of Success“! Тази награда е поредно потвърждение за нашата устойчивост и перспективи за развитие.
Какви лидерски качества трябва да притежава един топ мениджър, за да е успешен в толкова важна и трудна сфера като охранителната дейност?
– Частната охранителна дейност като част от елементите на националната сигурност е важен сектор за обществото, тъй като ние поемаме договорни отговорности за запазване на имуществото и реда в работната среда на клиентите ни. Това ни задължава да си поставяме ясни цели и да постигаме резултати. При допуснати грешки винаги анализираме и се стремим да подобряваме процесите, които са били нарушени или непълни, възприемаме го като възможност да се учим.
На лидерите е необходимо търпение, за да устояваме на предизвикателствата. И постоянство, за да продължим да работим и да постигаме целите си дори когато нещата станат трудни. Винаги трябва да сме отворени за промяна и нови възможности, да следваме емоциите, които ни носят успех и удовлетворение.
Коя част от уменията и опита си се стремите да предадете на следващото поколение. Как се обучават бъдещите лидери?
– Лидерът трябва да има ясна визия за успеха, способност да поема риск и да навигира в трудни ситуации, да вдъхновява, да изгражда доверие и уважение, да мотивира и подкрепя своя екип. Лидерите създават лидери с примера си и като разпознаваме и развиваме лидерските качества на обещаващи таланти, които се нуждаят от подходящи ментори, обучения, целесъобразна практика и ресурси.
Да създаваш лидери е предимство за една компания, защото се увеличават шансовете за положителна организационна промяна, за насърчаване на растежа чрез свежа визия, амбиция и иновации. С повече лидери има повече пътища за развитие, по-голям капацитет за справяне с предизвикателства, по-добра комуникация, креативност, гъвкавост и адаптивност.
Вие сте сред дамите бизнес лидери, които активно подкрепят проекта „Аз съм Рада“. Защо?
– Аз съм професионалист в сектор „Сигурност“, жена и майка и каузите на 105-годишната международна организация на жените „Зонта Интернешънъл“ са ми много близки и топло приети в сърцето ми.
Проектът „Аз съм Рада“, инициатива на Зонта България, е в помощ и подкрепа на жертвите на домашно насилие и цели да даде възможности за идентифициране, превенция и решение на този толкова тежък проблем в обществото ни. Партньори на проекта са Националното бюро за правна помощ към Министерството на правосъдието чрез приложението „Помогни ми“ и Българският фонд за жени, съфинансиран от Европейския съюз.

Нашата цел е Рада да достигне до всеки нуждаещ се и да се намали насилието над жени и момичета.
Рада е нашата симпатична кукла, която носи QR код и надписи „#Аз съм РАДА“ и „ЗОНТА казва НЕ“. Сканирайки кода, влизате в база данни, която ви насочва към контакти на кризисни центрове, правна и психологическа помощ, МВР, медицински заведения и други полезни организации.
Идват Коледните и Новогодишните празници (разговорът е проведен в края на 2024 г. – бел. ред.), които са съпроводени със семейни събирания. Бихте ли посъветвали нещо хората, които пътуват по празниците и искат да предпазят домовете си?
Кражбите с взлом нарастват през празничните периоди. Коледа и празничните дни са времето, когато приоритет ни е семейството, с което се впускаме в по-дълги пътувания, а за крадците това е най-натовареното време. Празните домове, по-късите светли часове на деня и нарастването на доставките правят Коледа идеален момент за крадците да обират домовете ни.
Ако ще отсъствате, можете да помолите съседите да наглеждат къщата ви, докато ви няма, да почистват снега и листата пред вратата ви, да прибират пощата и доставките ви, така че тя да не е очевидно празна.
Ако заминавате за Коледа, дори само за нощ, внимавайте какво публикувате в социалните медии и не позволявайте да ви маркират в публикации, защото опитните крадци лесно могат да идентифицират вас и адреса ви.
Ключалки на прозорци, вътрешно осветление с таймер, врати с двойно заключване и външно осветление на сензор, дори включено радио могат да ви защитят. Уверете се, че всички прозорци и външни врати са затворени и заключени през нощта или когато сте далеч. Алармена система и охранителна камера може да са достатъчни, за да възпрат потенциален нарушител.
Какво бихте пожелали за 2025 година?
Всичко, от което се нуждаем, е да има мир, да сме здрави, хората да са по-добри и духовни, да имаме вълнуващи възможности и постижения, с които да се гордеем.