Народната банка на Чехия ще обсъжда дали да не включи във валутните си резерви и Bitcoin за милиарди долари, съобщи на 29 януари председателят на институцията Алеш Михл. Идеята ще бъде внесена за разглеждане в седемчленния банков борд на 30 януари. Ако бъде одобрена, това ще е първото преминаване към виртуалната валута от западна институция с такъв статут. По правило, централните банкери влагат резервите си в по-консервативни активи, като някои дори предупреждават за риска от използването на криптомонети в държавната хазна.
Откакто през 2022-а оглави Чешката народна банка, Михл провежда активна политика за диверсифициране на обилните валутни резерви на институцията чрез покупки на злато и прехвърляне на по-голям дял от банковия портфейл в ценни книжа, за да натрупа устойчиви печалби. Ако банковият борд одобри инвестицията в Bitcoin, тя може да достигне 5% от общия резерв от 140 млрд. евро.
В свое съобщение в социалната платформа X от 29 януари, Михл отбелязва, че са необходими повече анализи и обсъждания преди да се вземе каквото и да било решение. Защото „Bitcoin се търгува с високи колебания, което затруднява инвеститорите да се възползват от сегашната слаба корелация на виртуалните пари с другите активи“.
Председателят на Чешката централна банка споделя пред „Файненшъл таймс“, че е „много вероятно“ институцията да понижи с 25 базови пункта лихвените проценти през идната седмица след лихвената пауза през декември 2024-а.
Бившият мениджър на инвестиционни фондове смята, че Bitcoin е щяла да поскъпне и без подкрепата на американския президент Доналд Тръмп, защото е алтернативна инвестиция за много хора. Виртуалната валута достигна рекордните почти 109,115 щ. долара на 20 януари когато Тръмп влезе в Белия дом с обещанието да е „крипто президент“. А през миналата седмица той разпореди създаването на работна група за криптовалути, която да предложи нови регулации и да проучи възможността за натрупване на национални крипторезерви.
Bitcoin увеличи над два пъти пазарната си оценка през 2024 година. В 16.25 ч българско време на 29 януари криптомонетата се разменяше срещу 102,066.41 долара на криптоборсата Binance.
Михл отбелязва и засиления интерес на инвеститорите към Bitcoin откакто през миналата година „Блек рок“ и други фирми пуснаха търгувани на борсата фондове в нея. Швейцарските привърженици на виртуалните пари предприеха инициатива Швейцарската национална банка да държи Bitcoin и злато в резервите си – идея, към която швейцарските централни банкери подходиха скептично.
Паричните стратези на Европейската централна банка също споделят, че не смятат виртуалната монета за потенциален резервен актив и нееднократно са я сравнявали с търговската мания за луковициje на лалета от XVII век в Нидерландия. В публикувано неотдавна лично мнение двама съветници на ЕЦБ посочват, че Bitcoin е твърде непрозрачен, рисков и концентриран актив за публичната хазна и че е „спекулативен балон, който ще се спука“.
Управителят на Централната банка на Южна Африка също критикува идеята за натрупване на резерви от Bitcoin по време на дискусия в приключилия през миналата седмица форум в Давос и предупреди лобиращите за криптосектора да не влияят върху решението на правителствата какви активи да държат.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл потвърди през декември 2024-а, че институцията не притежава каквито и да било количества от виртуалните пари, тъй като те не влизат в списъка от активи, които Конгресът разрешава да се купуват.
Сред централните банкери, които предупреждават за риска от инвестиране в криптовалути е и шефът на Бундесбанк – Йоахим Нагел, който преди дни сравни Botcoin с „дигитални лалета“ – също отпратка към спекулативния балон в Нидерландия от XVII век.
Един от малцината видни привърженици на криптосектора е Салвадор, който превърна цифровите пари в законно платежно средство през 2021-а. В момента правителството притежава 6048 Bitcoins на стойност около 621 млн. щ. долара, по данни на Националната служба за валутата. Държавата от Централна Америка обаче охлади доста крипто амбициите си в края на миналата година след като сключи споразумение за финансиране с Международния валутен фонд.
Валутните резерви на Чешката централна банка от 140 млрд. евро са еквивалентни на около 45% от БВП на страната, като 22% от портфейла са в акции. Михл иска до три години половината да са в американски фирмени книжа срещу сегашните 30 процента.
Чешката република е една от седемте държави от Европейския съюз, която остава извън еврозоната, но в новогодишното си обръщение към нацията президентът Петър Павел съживи дебата като настоя за приемане на единната европейска валута. Михл обаче не е съгласен с мотив, че няма достатъчна ценова конвергенция или публична подкрепа за отказ от чешката крона в обозримо бъдеще.