Тази вечер Фондация „Атанас Буров“ връчи своите традиционни награди за банково и индустриално управление за 2024 година. Събитието се проведе в зала „Триадица“ на Гранд хотел „София“. Тази година то е по-специално, защото на 30 януари се навършват 150 години от рождението на Атанас Буров – видния финансист, политик и държавник.

Виолина Маринова – председател на Фондация „Атанас Буров“ откри тържеството като отбеляза, че това е човекът, който ни вдъхновява да работим за просперитета на страната ни.
За първи път тази година се определят по двама носители на наградата и в двете категории.
Настоятелите на фондацията и носителите на приз „Буров“, които участваха в гласуването, определиха за
носители на приз „Буров“ за банково управление за 2024 г.

Никола Бакалов – главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на „Първа инвестиционна банка“ АД и на Георги Заманов – главен изпълнителен директор на „Алианц Банк България“.
Никола Бакалов е с дългогодишен опит в банковия и застрахователния сектор в България, има доказани професионални и управленски качества. Той работи в „Първа инвестиционна банка“ от декември 2000 г., а от април 2020 г. е избран за Главен изпълнителен директор (CEO) и за председател на Управителния съвет на банката.
Fibank („Първа инвестиционна банка“) е сред водещите банки у нас, която се развива и утвърждава като финансова група с основна дейност в България и с регионално присъствие чрез чуждестранни операции в Кипър и Албания. Тя е с традиции в корпоративното банкиране и с разширено присъствие на пазара на банкиране на дребно, малките и средни предприятия. „Първа инвестиционна банка“ e сред водещите институции в страната в сферата на картовия бизнес и в международните разплащания. Тя е сред пионерите в бизнеса с инвестиционно злато и с други благородни метали с уникални за българския пазар продукти и услуги.

Георги Заманов e магистър по икономика и финанси от УНСС и по ядрена физика от СУ „Св. Климент Охридски“. Започва кариерата си като анализатор в БНБ, преминава през ОББ, HVB Биохим и „УниКредит Булбанк“, където е заемал ръководни длъжности. В края на 2015 г. става част от екипа на „Алианц Банк България“ като изпълнителен директор. От началото на 2017 г. е главен изпълнителен директор на “Алианц Банк България”.
„Алианц Банк България“ АД е създадена през 1997 година като подразделение на германската група „Алианц“. Тя предлага разнообразна гама от продукти и услуги за индивидуални, и за бизнес клиенти. Към 2024 година банката е контролирана от „Алианц България холдинг“, крайни собственици на който са „Алианц“ (66%) и Димитър Желев (34%). „Алианц Банк“ се позиционира се в топ 10 на банките в България. Тя притежава дългосрочен кредитен рейтинг BBB+ със стабилна перспектива, потвърден от Fitch през юни миналата година.
Носители на приз „Буров“ за индустриално управление

са Николай Вълканов – собственик и председател на съвета на директорите на „Минстрой Холдинг“ АД, и Райчо Райчев – основател и изпълнителен директор на „ЕндуроСат“ АД.
Проф. дтн инж. Николай Вълканов е български индустриалец, общественик и инвеститор. От 1991 г. професионалния му живот се свързва с „Минстрой Холдинг” АД, където понастоящем е председател на съвета на директорите. От 2002 г. е председател на Надзорния съвет на „Горубсо Златоград” АД, а от 2012 г. – председател на Надзорния съвет и на „Горубсо Мадан” АД.
Като една от най-големите строителни компании в България „Минстрой“ осъществява проектиране, строителство, доставка и монтаж на оборудване, производство на нестандартни метални конструкции и съоръжения и пълен инженеринг на обекти “под ключ”. Тя работи в областта на промишленото и гражданско строителство, минната промишленост, инженерната инфраструктура модерни хотелски комплекси и инфраструктурни обекти, магистрални тръбопроводи.

Райчо Райчев основава „EnduroSat“ЕндуроСат“ през 2015 година. Той е основател и на Space Challenges – безплатна образователна платформа, посветена на космическите науки и изследователска дейност.
„ЕндуроСат“ АД е български авиокосмически производител с централен офис в София. Компанията проектира, изгражда и управлява CubeSats и наносателити за търговски и научни мисии и разработва междусателитни връзки и приложения за данни. Тя е член на Международната федерация по астронавтика (IAF) и Международния съюз по телекомуникации (ITU).
„Компанията“ЕндуроСат“ има пapтньорски отношения c НАСА, ЅрасеХ и Европейската космическа агенция (ЕКА). Космически компании и университети от цял свят изстрелват свои полезни товари (камери, сензори, електроники, експериментални апаратури) в орбита на сателитите на „ЕндуроСат“. Наносателитите са малки платформи, които могат да изпращат данни на потенциални клиенти посредством специални сензори, след като се „разходят“ из Космоса.