Администрацията на Тръмп обмисля план за основна реформа в Световната здравна организация (СЗО). Едно от условията на Белия дом, което стои като ултиматум, е начело на „медицинската ООН“ да застане американец, в противен случай САЩ напускат, гласи документ, цитиран от „Ройтерс“.
Документът гласи, че е препоръчително САЩ да оттегли членството си в СЗО и да възприеме “нов радикален подход” спрямо нея, включително да настоява за поста генерален директор, когато мандатът на Тедрос Гебрейесус приключи през 2027 година. Заключението е, че СЗО се е превърнала в „най-хаотичната, най-малко ефективната агенция на ООН“, което е довело до влошаване на управлението и научната експертиза.
Една от първите заповеди на президента Тръмп след встъпването му повторно в длъжност бе за напускане на СЗО. Като основни причини бяха посочени лошото справяне с пандемията от Covid-19 и неправомерно влияние от други държави, при все че Съединените щати са най-големия финансов поддръжник на организацията, плащайки й 500 милиона долара.
Въпреки оттеглянето обаче, вече се чуват призиви за преразглеждане на решението на Тръмп.
Говорителят на Белия дом Куш Десаи обясни, че администрацията ще преразгледа текущите здравни процеси и органите, отговарящи за тях, без да коментира дискусиите, свързани със СЗО.
Междувременно Сьорен Брострьом, директор по трансформацията на здравната организация, отхвърли критиките, като спомена, че най-фундаменталните реформи са постигнати под управлението на Тедрос.
“Реформирахме се напълно и знаем, че все още сме в процес. Ако страните членки имат допълнителни искания за реформи, ние ще се опитаме да ги изпълним“, добави той.
По принцип всяка страна членка може да предложи кандидат за генерален директор, след което изпълнителният съвет на СЗО избира кратък списък от претенденти. Този от тях, който си осигури най-малко две трети от гласовете на членуващите държави, заема поста.
САЩ вече спряха да си сътрудничат със СЗО, но независимо от това, тяхна делегация присъства на заседанието на изпълнителния съвет на организацията, което се провежда от 3 до 11 февруари в Женева за определяне на предстоящия бюджет и приоритети.