4% е безработицата в САЩ през януари, но темпът на новите назначения се охлажда

4% е безработицата в САЩ през януари, но темпът на новите назначения се охлажда

Темпът на увеличение на работните места в САЩ през януари се е охладил по-силно от прогнозите, вероятно заради унищожителните пожари в Калифорния и студеното време в по-голямата част от страната, но безработицата от 4% дава възможност на Федералния резерв да се въздържа от нови лихвени редукции поне до юни.

Назначените по трудов договор извън селскостопанския сектор са нараснали със 143 хил. през миналия месец след скок от 307 хил. през декември 2024-а, съобщи на 7 януари Бюрото по трудова статистика към министерството на труда в следения под лупа отчет за заетостта. Охлаждането на трудовия пазар е сериозно отстъпление от силния декемврийски резултат. Икономисти очакваха 170 хил. новосъздадени работни места, като оценките им варираха в широкия диапазон от 60 до 250 хиляди. Януарските показатели за заетостта в Съединените щати са изкривени от годишните ревизии на базовите индекси, от отчетеното ново теглово участие на населението и от осъвременените сезонно коригирани фактори – модел, използван от правителството за изключване на сезонните колебания от данните.

Окончателният доклад за заетостта през последната пълна фискална година по време на мандата на бившия президент Джо Байдън от началото на април 2023-а до края на март 2024-а показва по-нисък ръст на работните места от огласения досега.

Ако се абстрахираме от шумотевицата и политизарине оценки, американският пазар на труда е запазил силата и стабилността си през първия месец на 2025-а със здравословната си безработица от 4 процента. Тя не може да се сравнява директно с декемврийските 4.1% заради отчетените промени в новото население, валидни единствено за януари.

Средният размер на почасовите надници се е увеличил с 0.5% след ръст от 0.3% през декември 2024-а. Заплатите са се повишили с 4.1% през последните 12 месеца до края на януари, колкото и през 12-месечния период до края на декември.

Устойчивостта на пазара на труда е основната движеща сила за икономическия подем на Съединените щати и осигурява достатъчно пространство за лихвени маневри на централните банкери на страната да правят лихвени паузи докато паричните стратези оценяват въздействието на фискалната, търговската и имиграционната политика на администрацията на Доналд Тръмп, които икономисти определят като проинфлационни.

Федералният резерв остави базовата си лихва по федералните фондове непроменена – в диапазона 4.25-4.50 процента – през миналия месец след като от септември 2024-а я оряза със 100 базови пункта от върховите 5.25-5.50 процента през 2022-а и 2023-а, които трябваше да преборят високата инфлация. Финансовите пазари очакват нова лихвена редукция през юни.

Битуват все по-засилващи се тревоги, че масовото депортиране на имигранти и митата могат да навредят на пазара на труда през тази година като намалят предлагането на работна ръка и принудят бизнеса да се откаже от нови назначения, за да направи икономии. Мерките на Белия дом да намали бюрокрацията и разходите също се оценяват като ограничаващи ръста на трудовия пазар. Заетостта в държавните институции, включително щатските и локалните управи, е основен фактор за увеличението на заетостта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст