ВАС върна делото срещу избора на Васил Терзиев за столичен кмет на първа инстанция

СОС Васил Терзиев

Върховният административен съд върна за ново разглеждане делото срещу избора на Васил Терзиев за кмет на София, заведено по жалба на победената в балотажа кандидатка на БСП Ваня Григорова. Тя оспори резултатите на Общинската избирателна комисия, според които Терзиев спечели със 175 044 (48.2%) действителни гласа срещу 170 258 (46.89%) за Григорова. Първоинстанционният Административен съд София-град отхвърли жалбата, но ВАС смята че първата инстанция не е обсъдила по същество данните и се е позовала на неприети експертни заключения.

Установени били няколко нарушения – липса на флашки, предвидени от производителя за съответната секционна избирателна комисия, електронният подпис, използван за подписване на файловете във флаш паметите не е квалифициран и не съответства на нормативната уредба, като е заведен от съответната СИК, но не и за конкретни лица. За явна фактическа грешка в разрез с Изборния кодекс пък са приети задраскванията в протоколите на СИК, което обстоятелство е в противоречие с нормите на Изборния кодекс.

Касационната инстанция сочи и допуснати нарушения на съдопроизводствените правила с позоваването на съдебно-технически експертизи, по които първата инстанция не е приела всички заключения на вещите лица. При сравняване на данните от машините с проверката на протоколите на всички 1639 избирателни секции в София експертите заключиха, че Васил Терзиев е ощетен с 832 гласа, а Ваня Григорова – с 282 гласа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст