Днешният парламентарен контрол завърши с въпроси към министъра на здравеопазването проф. Силви Кирилов. Депутатите Неждет Шабат и Джем Яменов от „ДПС – Ново начало“ се интересуваха дали могат да се коригират сумите, които получава лечебното заведение „Многопрофилна болница за амбулаторно лечение – Омуртаг“ ЕАД. Тази болница обслужва населението на 4 общини, някои от които се намират на повече от 50 километра от нея.
Народните представители поставиха и конкретен въпрос – може ли министърът лично да се ангажира, че ще окаже съдействие за осигуряване на целева субсидия, с която да се закупи рентгенова апаратура за болницата чрез здравното министерство през общинския бюджет на Омуртаг.
Първоначално министърът им обясни, че според Закона за лечебните заведения държавата може да предоставя субсидии на държавни и общински болници в отдалечени региони, но бюджетът за това всяка година е различен. Критериите и редът, по който това става, е разписан в наредба № 3 от 2019 г. на министъра на здравеопазването, като списъкът с лечебните заведения всяка година се подава от Националното сдружение на общините в България.
Миналата година общият финансов ресурс за болниците в отдалечени региони е бил 48.590 млн. лв., като МБАЛ – Омуртаг ЕАД е получила 812 129 лв. (или по 67 677 лв. на месец).
Министърът отчете и за какво конкретно са били парите – болницата в Омуртаг има сключен договор с Министерството на здравеопазването за субсидиране на дейност за лечение на пациенти с туберкулоза, за стационарно лечение на пациенти с психични заболявания, за оказване на консултативна помощ на спешни пациенти по искане на дежурните екипи в центровете за спешна медицинска помощ и като цяло за дейността на лечебното заведение в трудно достъпния район.
След отговора на министъра депутатът от „ДПС – Ново начало“ Неждет Шабан коментира, че той не е много изчерпателен. Добави, че бюджетът на общинската болница се формира освен от субсидията на Министерството на здравеопазването и на база „заработка“ от клинични пътеки и от средства, предоставени от общината за капиталови разходи. Въпреки това той отново настоя лично министърът да се ангажира с осигуряването на рентгенова апаратура за болницата.
Здравният министър отговори, че с удоволствие би се ангажирал с подобряване на условията на труд и на квалификацията на работещите в дадено лечебно заведение, но осигуряването на рентген не е в правомощията му. Обясни и че Министерството на здравеопазване може да предоставя целеви средства за капиталови разходи на държавни и общински лечебни заведения, но когато го прави, увеличава дела си в капитала на съответното лечебно заведение. Подчерта, че в случая с МБАЛ – Омуртаг ЕАД общината е едноличният собственик на капитала и нейният Общински съвет е органът, който има право да вземе решение за отпускане на средства за капиталови разходи.
И в отговор на упрека на депутата, че не е изчерпателен, здравният министър го информира, че по проект „Укрепване на капацитета на болничната мрежа за реакция при кризи“, финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ с бенефициент Министерството на здравеопазването за нуждите на МБАЛ – Омуртаг са били доставени транспортен респиратор, система за препозициониране на пациенти, електрокардиограф, ехограф, три броя пациентски легла, пациентен монитор, преносим рентгенов апарат и система за комплексно управление, контрол и обезвреждане на болнични отпадъци.
По друг проект – „Подкрепа на структурите на извънболнична медицинска помощ и на центровете за трансфузионна хематология за справяне при кризи“ (финансиран пак по ОП „Региони в растеж 2014 – 2020“), МБАЛ Омуртаг е получила преносим рентгенов апарат тип „Кугел“.
В заключение министърът призова община Омуртаг да се възползва от настоящия програмен период, който дава предимство на децентрализираното социално и икономическо развитие на регионите. Изрази готовност и Министерството на здравеопазването да осигури необходимата методична помощ, така че общината да може самостоятелно да кандидатства с проекти.