Искам да сложа точка на всички коментари и дебати по отношение на числата, които вчера финансовият министър Теменужка Петкова много точно ги определи като фискална игра на „Спорт Тото“.
Това обяви в началото на петъчното парламентарно заседание, по време на блиц контрола, премиерът Росен Желязков на отправен въпрос за финансовото състояние на държавата.
Депутатът Александър Иванов от ГЕРБ-СДС припомни как на вчерашното изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова тя обявила, че предвид „дупката“ от 18 млрд. лева, трудно ще се постигне 3% дефицит. В същото време тя поела ангажимент в проектозакона за държавния бюджет за 2025 г. да спази изискванията на Закона за публичните финанси, а именно разходите да са до 40% от БВП, дефицитът да е до 3% дефицит, за да демонстрираме готовност за еврозоната.
Иванов обърна внимание, че Теменужка Петкова изнесе данни за над 1.4 млрд. лева извършени дейности като пътно поддържане и инфраструктурни проекти, които не са разплатени в рамките на 2024 година, както и над 700 млн. лева невъзстановен ДДС към бизнеса.
С отговора си премиерът Желязков подчерта, че иска да внесе известно успокоение, поне докато проектът на Закона за държавния бюджет, както и този на Държавното обществено осигуряване и на НЗОК, бъдат внесени в Народното събрание.
Желязков обясни, че държи на това успокоение, тъй като политическият дебат не довел до необходимата конструктивност, за да се изясни всичко, което застрашило публичните финанси през последните няколко години.
По думите на Желязков, въпреки че били посочени всички проблеми, накрая не станало ясно за обществото, нито каква е реалната картина, нито какви са проблемите, които бюджетът за 2025 г. и следващите години трябва да реши.
В същото време станали ясни факторите, обстоятелствата и причините за неразплатените задължения – а по-конкретно поемане на политически ангажименти по отношение на разходи, които държавата не може да посрещне и така се стигнало до прехвърлянето на фактурирани задължения за 2025 година.
В същото време Желязков посочи, че правителството ще има по-ясна картина, когато види какво е било последното тримесечие на 2024 година и тези данни ще бъдат публично оповестени и ще бъдат използвани в проекта на държавния бюджет за 2025 г., с цел да не се нарушавана фискалната дисциплина.
Желязков коментира, че всяко едно число има своята финансова, икономическа и политическа интерпретация, но държавата ни има потенциала не за ограничаване на разходите, а за увеличаване на приходите.
По-конкретно той обяви, че разчита на изсветляването на сивия сектор, на използването на нови източници на приходи, каквито вижда във възможностите, предлагани от Шенгенското пространство, както и в по-добрата работа на регулаторите и контролните органи.
„Моята задача е да ви убедя да гледаме напред, а не да допускаме грешките, които трябва да оставим назад“, призова Желязков.
В подобен дух бе и отговорът му на въпроса на депутата от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ Елисавета Белобрадова. Тя му обърна внимание, че България все още не е подписала с Украйна двустранното споразумение за сътрудничество в областта на сигурността, а то е важно за нас, тъй като само износът ни на оръжие е бил на стойност 10 млрд. лева.
Народният представител припомни и как миналата година тогавашният премиер Димитър Главчев се опита да прехвърли отговорността за подписването на друстранното споразумение на Народното събрание, като по думите й на всички станало ясно, че това не е отговорност на парламента.
Белобрадова посочи, че неин колега от ПП-ДБ поискал писмен отговор от Желязков кога ще бъде подписано двустранното споразумение, на което той отговорил, че България винаги застава зад Украйна. Премиерът бил добавил, че смята да преразгледа споразумението с искане за ясен ангажимент от страна на Киев, че ще защитава основните права и свободи на българската общност в Украйна.
Белобрадова подчерта, че Украйна отдавна е доказала, че не просто защитава правата на бесарабските българи, а и подкрепя изучаването на българския език по начин, който няма аналог никъде другаде в света.
Росен Желязков й отговори, че двустранното споразумение с Украйна е било за целите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, провела се през юли 2024 година.
В този смисъл Желязков посочи, че въпросът не трябва да бъде към него, а към миналото правителство.
„В момента това споразумение в този му вид няма практическа приложимост, различна от двустранните отношения, които ние вече сме установили с Украйна“, посочи премиерът и добави, че предстоят да се подпишат други договори.