Как Китай реагира на търговската война, обявена от Тръмп

сащ китай

Утре, 10 февруари, ответните китайски мита върху американски стоки трябва да влязат в сила. На този фон Financial Times пише за наближаването на нова търговска война. Ако страните не разрешат различията си в следващите 24 часа, това ще бъде началото на „много лоша ситуация“, отбелязват източниците на вестника. 

Миналия понеделник, 3 февруари, Тръмп обяви планове да се обади на китайския президент Си Дзинпин. Но диалогът беше отменен, пише The Wall Street Journal, без да уточнява причините. Така на 4 февруари влязоха в сила американски мита от 10% върху целия китайски внос. В петък, 7 февруари, Тръмп допълнително уточни, че колетите от Китай с малка стойност, които преди не са били облагани с мита, скоро ще загубят тази привилегия.

Пекин на свой ред въведе 15% мито върху въглищата и газа от САЩ.

И 10% мито върху петрола, селскостопанските продукти и колите. Освен това списъкът на „ненадеждните“ организации беше допълнен от модния гигант PVH, който притежава марките Calvin Klein и Tommy Hilfiger, както и доставчика на продукти и услуги в областта на генетичните тестове Illumina. И все пак засега говорим за предпазни мерки, казва Александър Кнобел, директор на Центъра за изследване на международната търговия към RANEPA. „Те отговориха много по-скромно от американците и въведоха мита върху енергийни стоки, чийто обем на доставки вече е малък.

Трябва да се помни, че когато митата бяха въведени по-рано, които между другото все още са в сила, беше казано, че Китай ще изпълни условията на така наречената първа фаза на търговската сделка и ще започне да купува много повече продукти от Съединените щати, включително енергия. В същото време беше постигнато споразумение през януари 2020 г., но тогава ковид ограниченията естествено обезсилиха постигането на тези договорености. Като цяло реакцията на Китай под формата на допълнителни мита върху енергийните стоки, които все още се доставят в малки количества, е по-скоро покана за диалог относно факта, че Китай може да закупува тези стоки в големи количества, но в замяна на това търговските ограничения или няма да се увеличават повече, или ще бъдат премахнати.

Guardian пише още, че

Китай внася относително малко енергия от САЩ.

А експертите дори наричат ​​мерките срещу американския моден гигант политически. Компанията по-рано отказа да купува памук от североизточния китайски регион, известен с потисничеството на уйгурите. 

Припомняме и това, че Тръмп по-рано се съгласи да отложи въвеждането на мита от 25% върху канадски и мексикански стоки. Властите на тези страни се договориха да контролират по-стриктно потока от мигранти към САЩ.

Твърде рано е да се говори за пълноценна търговска война, казват някои анализатори.

Ако сравним това с риториката на Тръмп, която чухме през годината, когато той заплаши да въведе мита на Китай до 40%, дори до 60%, и да лиши Китай от режим на най-облагодетелствана нация, което по принцип е немислимо, тогава сегашните мита, разбира се, не може да се сравнят с тези заплахи. Дори да го сравним с мерките, предприети по отношение на най-близките съседи на САЩ – Канада и Мексико, пак е много по-малко.“

Тръмп нарече въвеждането на мита върху китайския внос наказание за епидемията от фентанил в Щатите. В същото време Financial Times отбелязва, че преговорите са се провалили поради факта, че американският лидер е поискал отстъпки от китайската страна по много въпроси едновременно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст