В Германия на 23 февруари ще се проведат предсрочни парламентарни избори за Бундестаг, в резултат на които в страната ще се появи ново правителство. Този път рекорден брой партии обявиха своите кандидати за канцлерския пост. Това са: Фридрих Мерц, кандидат на ХДС/ХСС, Алис Вайдел, кандидат на Алтернатива за Германия, Олаф Шолц, кандидат на ГСДП, Робърт Хабек, кандидат на Зелените, Сара Вагенкнехт, кандидат от „Съюз Сара Вагенкнехт“, Кристиан Линднер, Свободна демократическа партия, и Хайди Рейхинек и Ян ван Акен, „Левите“.
Тази вечер в ТВ дебатите един срещу друг се изправят германският канцлер Олаф Шолц и консервативният му съперник Фридрих Мерц, съобщава ДПА. В деветдесетминутен дуел, който започва в 20:15 ч. (19:15 ч. по Гринуич) в ефира на двата обществени телевизионни канала АРД и Цет Де Еф, те ще изложат своите идеи и програми.
Фридрих Мерц е смятан за фаворит за следващ канцлер на Германия. Консервативният му блок Християндемократически/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) води в проучванията с подкрепа от около 30% от избирателите преди вота на 23 февруари.
Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Шолц, който управлява Федералната република от 2021 г., загуби голяма част от доверието на гернаците и в момента електоралният ѝ дял е между 15 и 18 процента. По този начин ГСДП изостава от крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (АзГ), която се очертава като втора политическа сила в Германия (с 21% доверие).
Фаворитът в надпреварата за поста германски канцлер, 70-годишният Мерц,

може да стане най-възрастният лидер на страната в следвоенната история на Германия след Конрад Аденауер, който дойде на власт през 1949 г. на 73 години. Родом от малкото градче Брилон (дядото на Мерц е негов кмет), политикът следва стъпките на баща си. На 17-годишна възраст се присъединява към младежкия съюз на ХДС, а след училище отива да учи право в университета в Бон. Той съчетава политически активизъм с кариера като съдия, след това като адвокат и юрисконсулт на Синдиката на химическата промишленост.
През годините в бизнеса Фридрих Мерц успява да добави към репутацията си, като работи в адвокатската кантора Mayer Brown LLP, и освен това е бил член на консултативните и надзорните съвети (включително позицията на председател) на повече от дузина големи компании, включително Commerzbank и германския клон на инвестиционната компания BlackRock.
Към момента на завръщането си в политиката Мерц спечели милионно състояние, репутация на водещ експерт в областта на икономиката и финансите и получи прозвището „Германски Тръмп„. Подобно на американския президент, политикът е склонен към ексцентричност и резки изявления (макар и не в мащабите на Тръмп).
Сега
дясноцентристкият блок ХДС/ХСС е несъмнен лидер в надпреварата с рейтинг около 30 процента.
Най-голямата опозиционна сила в Германия, която загуби властта след като Ангела Меркел напусна политиката, под ръководството на Фридрих Мерц през последните три години се концентрира върху критиките на слабостите на управляващата коалиция, особено по финансовите и миграционните въпроси. Прави впечатление и изместването на партията вдясно: новият лидер на ХДС винаги е имал репутация на по-консервативен политик от Меркел.

Този подход отчасти е продиктуван от прагматизма: ХДС се опитва да си върне гласовете на избирателите, които през последните години преминаха на страната на Алтернативата за Германия (AfD). Може да се каже, че
при Мерц ХДС/ХСС започнаха да преразглеждат наследството на Меркел.
Ако през 2015 г. допусна повече от милион сирийски бежанци в страната, сега ХДС/ХСС предлага затягане на миграционното законодателство и дори е готова да осъществи инициативите си в Бундестага с гласовете на десницата. Меркел се бореше срещу ядрената енергетика – Мерц я приветства, канцлерът Меркел разговаря с руския президент Владимир Путин, кандидатът за канцлер обещава да достави на Украйна ракети с голям обсег Taurus.
Мерц е горещ привърженик на либерализацията и дебюрократизацията на германската икономика.
В същото време той обещава да промени Германия не само отвътре, но и отвън. Очаква се, че ако блокът ХДС/ХСС дойде на власт, той ще се стреми да заздрави трансатлантическите отношения и също така да увеличи подкрепата за Украйна.