Бившият германски канцлер Ангела Меркел отправи на 30 януари рядко срещаща се публична критика към своя наследник начело на германската десноцентристка опозиция – Фридрих Мерц, който е водещият кандидат за канцлер на изборите през февруари. Повод стана внесеното от него предложение за по-строги правила за миграцията, което беше прието с помощта на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD).
Управляващите социалдемократи и Зелените изразиха съмнения дали на Мерц все още може да се има доверие, че няма да допусне крайнодесните от AfD в управлението, след като в сряда прие тяхната подкрепа.
Гласуване със спорна подкрепа
Мерц, решен да затвърди ангажимента към своя християндемократически блок (ХДС/ХСС) за ограничаване на нелегалната миграция след смъртоносната атака с нож през миналата седмица, извършена от лице с отказан статут на бежанец, внесе за гласуване необвързваща резолюция, призоваваща за по-строги мерки за връщане на нелегални мигранти.
Макар че приемането ѝ зависеше от гласовете на AfD, Мерц все пак я представи на вниманието на депутатите. В крайна сметка предложението бе прието с три гласа разлика благодарение на подкрепата на крайната десница.
Според социологическите проучвания за предстоящите през февруари предсрочни избори, Съюзът на Мерц води с около 30%, следван от „Алтернатива за Германия“ с 20 процента. Докато управляващите социалдемократи на Олаф Шолц и Зелените изостават значително.
Меркел припомни, че през ноември 2024-та Мерц сам заяви, че не бива да се приемат мерки с подкрепата на AfD преди изборите на 23 февруари.
„Аз подкрепям тази позиция, но смятам, че беше грешка да не се придържа към нея и на 29 януари да допусне за първи път в Бундестага да се приеме решение с гласовете на AfD“, заяви Меркел.
Меркел срещу Мерц
Фридрих Мерц пое лидерството на Християндемократическия съюз (CDU) след оттеглянето на Меркел през 2021 година. Той е по-консервативен от нея и поддържа по-строга миграционна политика, като през миналата седмица заяви, че Германия е имала „погрешна политика за убежище и имиграция“ в продължение на десетилетие – откакто неговата предшественичка начело на Християндемократическия съюз допусна масов приток на бежанци през 2015 година.
Макар че Меркел рядко се намесва в текущата политика, нейната критика може да подкопае доверието към Мерц. Самият той пък изглежда залага на твърда реторика срещу миграцията, за да привлече избиратели, разочаровани от AfD, и да представи канцлера Шолц и Зелените като слаби управляващи. Въпросът е дали тази стратегия ще му донесе успех.
Четете още: Уволнението на финансовия министър няма да спаси потъващия кораб на Шолц