50% ръст на цените на европейския природен газ прогнозират търговци на опции

Китай е спрял вноса на втечнен газ от Китай

Търговци на европейски природен газ правят необичайни за сезона залози: почти 50% увеличение на цените на горивото до лятото. Те се основават на оценките на газовите запаси за следващия зимен период. Пазарните играчи, чиито прогнози са противоположни на типичната в исторически план конфигурация, при която синьото гориво през зимата е по-скъпо от лятното, подчертават, че газовите котировки ще продължат да се качват заради преобладаващите опасения за недостиг на суровината.

Залозите на инвестиционните фондове за ценови ръст на природния газ вече са в близост до най-високите в историята на борсата Intercontinental Exchange (ICE). А опасенията, че нормалните корабни маршрути ще бъдат хвърлени в безпорядък от търговски конфликти, вкарват допълнителна несигурност във вече силно колебаещите се пазари.

Данни от търговията на опции през миналата седмица, събрани от агенция “Блумбърг”, показват предвиждания за ръст на газовите котировки до 80 евро за мегаватчас през юли. Базовите фючърсни контракти пък са поскъпнали с почти 15% от началото на годината – до около 55 евро за мегаватчас – най-високата цена за последните две години, заради опасения от бързо изпразващите се резерви.

Европейските газови котировки се изкачиха до най-високите си стойности от две години насам на 10 февруари, защото по-студеното време увеличи потреблението и ускори изтеглянето на синьо гориво от заделените запаси. Базовите фючърсни контракти TTF на борсата в Амстердам поскъпнаха с 4.5% – до 58.50 евро за мегаватчас – най-високата стойност от февруари 2023-а. Във Великобритания едномесечните договори се сключваха със сходно ценово увеличение – до 142.20 пени за една термална единица – най-много за последните две години.

Продължителният период на по-студено време в Северозападна Европа със сигурност ще увеличи потреблението на енергия за отопление и ще ускори изпразването на газовите хранилища на Стария континент, които са запълнени до най-ниските равнища за това време на годината от енергийната криза през 2022-а: 49% срещу 67% през 2024-а.

Оторизираните органи в Европа търсят усилено решения, защото трябва да разчитат все повече на силно колебаещия се внос на втечнен природен газ откакто газовия поток от руско синьо гориво по тръбопроводите през Украйна пресекна в началото на тази година. Това тласна нагоре регионалните цени и повиши сметките за електроенергия, което вероятно ще затрудни усилията за попълване на газовите хранилища през летните месеци.

Въпреки че спрените руски доставки имаха 5% дял в европейския внос, промените на времето могат да окажат драматичен ефект върху цените, защото търговците започват да вкарват допълнителни надценки съобразно запълването на подземните складове за горивото, посочват анализатори на бранша.

Последните прогнози за времето показват едновременно застудяване в Европа и в някои части на Североизточна Азия, които започват през следващите дни. Което предполага, че Старият континент ще трябва да се конкурира още по-настървено за товари от втечнен природен газ. Пазарът на това гориво ще претърпи по-нататъшни промени след като Китай обяви ответни налози от 15% на вносното гориво от САЩ в отговор на митническите ставки от 10% на американския президент Доналд Тръмп на всички китайски стоки, влизащи на американска земя. Оформящата се търговска война може да доведе до реорганизация на търговските потоци, като китайските купувачи се очаква да предлагат вече договорените количества втечнен природен газ на други пазари.

Европа преживя два последователни зимни сезона след нахлуването на Русия в Украйна като успя да замени доставяния по тръбопроводи руски газ с внос на втечнен природен газ от други части на света. През миналата година това гориво е имало около 34% дял в европейския газ срещу 20% през 2021-а. Европейските газови хранилища бяха препълнени в началото на последния зимен период, но от тогава страните трябваше да ползват по-ударно от това гориво в сравнение с предишните две години заради по-студеното време и нараснала конкуренция за втечнен природен газ от Азия.

До средата на декември 2024-а количествата газ в складовете на еврозоната са намалели с 19% от края на септември когато приключва сезона за запълването им на газовите пазари, по данни на Асоциацията на европейските оператори на газова инфраструктура (Gas Infrastructure Europe). За сравнение, спадът през същия период на предишните две години е бил едноцифрен.

В 17.40 ч българско време на 10 февруари газовите фючърсни контракти TTF се котираха за 58.05 евро за мегаватчас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст