След 7-годишна пауза още през настоящата 2025 г. министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и индийският посланик у нас – Н. Пр. Арун Кумар Саху планират провеждането на Българо-индийската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество.
Двамата обсъдиха днес (10 февруари) тази възможност по време на среща в Министерството на икономиката. За тях това е стъпка в посока на задълбочаване на двустранното сътрудничество между България и Индия.
Министър Дилов и Н. Пр. Арун Кумар Саху се обединиха около мнението, че ще бъде от полза да бъде организиран и бизнес форум в рамките на предстоящата комисия, който ще бъде подходяща платформа за откриването на нови партньорства между българските и индийските компании.
На срещата стана ясно, че за периода от януари до октомври 2024 г. стокообменът между България и Индия възлиза на 366.1 млн. щатски долара.
Министър Дилов и Н. ПР. Арун Кумар Саху са изразили готовност България и Индия да активизират сътрудничеството си в различни сектори от взаимен интерес, като информационните технологии, високотехнологичните производства, секторът за автомобилни части. Двамата са обсъдили и възможностите да бъдат подобрени инвестициите и търговията между двете държави, като министър Дилов подчертал, че за България е важно да привлича инвестиции в областта на високотехнологичните производства.

Икономическият министър обяснил на госта си, че са налице различни възможности индийски фирми да инвестират в българските индустриални зони, където да се позиционират индийски производствени компании с експортна насоченост към европейския пазар.
На срещата станало ясно, че вече има редица примери за успешни индийски инвестиции в България в областта на информационните технологии и на аутсорсинга на услуги, на фармацевтиката, земеделието, киноиндустрията, туризма и хотелиерството.
Министър Дилов подчертал, че Индия е важен икономически партньор за страната ни. Той добавил, че България отдава голямо значение на развитието на отношенията с Индия във всички области от взаимен интерес, в духа на съществуващите традиционно добри двустранни връзки.