Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи на 9 февруари, че е разпоредил на финансовото ведомство на спре да емитира нови монети от по един цент. Това решение, според стопанина на Белия дом, щяло да помогне за орязване на правителствените разходи.
„Прекалено дълго Съединените щати секат дребни монети, които на практика ни струват по над 2 цента всяка. Това е такова прахосничество!“ написал Тръмп в социалната си платформа Truth Social след като се завърнал във Вашингтон от Ню Орлиънс, където присъства на 59-ия финал на Националната футболна лига на САЩ (Super Bowl). И допълнил, че е инструктирал „шефа на Министерството на финансите да спре да емитира нови центове … за да изхвърли отпадъците от страхотния национален бюджет, дори и центовете“.
Първата монета от един цент, известна още като „пени“, е изсечена от новите Независими американски щати през 1793 г. и продължава да е в обращение и до днес. Нейното изваждане от употреба е част от предизборната кампания на Тръмп. А Министерството на правителствената ефективност (DOGE) на мултимилиардера Илон Мъск вече заяви подобна вероятност през януари в съобщение в платформата X, подчертавайки високите разходи за производството й.
Твърди се, че Монетният двор на САЩ е загубил 85.3 млн. щ. долара за изсечените почти 3.2 млрд. пенита през преключилата през септември фискална 2024-а.
Дебатите за производствените разходи за монетите от един цент не са нови в Съединените щати, като няколко проектозакона по тази тема са били внесени в Конгреса, но не са били одобрени. Разпореждането на Тръмп вероятно ще изисква одобрението на законодателите, но финансовият министър Скот Бесънт би могъл просто да спре да сече нови пенита, твърди професорът по икономика Робърт Трист от Североизточния университет.
Канада обяви през 2012-а, че елиминира пенитата от монетната си система заради производствените разходи от 1.6 цента за всяка монета и заради падащата й покупателна способност в резултат на инфлацията.
Тръмп пък превърна темата за орязване на федералния бюджет в една от основните цели на новата американска администрация, а екипът на DOGE е натоварен да проучи правителствените разходи. Засега обаче законността на усилията на ведомството в тази насока, включително и закриването на Агенцията на Съединените щати за международно развитие USAID, се оспорва в съда от Демократическата партия и от профсъюзите.