Общинският съветник от БСП – Ваня Григорова разпространи открито писмо до майката на Даная – Ани Стоянова по повод неетични коментари от страна на медицинския специалист проф. Христозова, детски онкохематолог, с над 50-годишен стаж към Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“.
Те са направени в рамките на работна среща в Столична община, състояла се на 5 февруари 2025 г., на която са участвали представители на ръководството на УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ и на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Ваня Григорова, която е председател на постоянната комисия по здравеопазване и социална политика към Столичния общински съвет, уточнява, че срещата не е била официално заседание на комисията, но тъй като имало повишен интерес към нея от страна на граждани и родители, помолила председателя на Столичния общински съвет (СОС) – Цветомир Петров да разреши тя да се излъчва в страницата на СОС в социалните мрежи.
Какъв е поводът за работната среща от 5 февруари?
На 6 декември 2024 г. в Комисията по здравеопазване и социална политика към Столичния общински съвет е получено писмо от проф. Христозова, която отправя поредица обвинения към сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ за нерегламентирани практики от страна на представители на организацията.
Проф. Христозова посочва, че се обръща към Столичния общински съвет, тъй като сдружението, което тя обвинява в нарушения, ползва няколко помещения на Столична община, които се намират в ИСУЛ.
Ваня Григорова отговаря на писмото й, уточнявайки, че ИСУЛ не е общинска болница, но представителите на Комисията по здравеопазване взимат присърце изложеното в писмото, тъй като смятат, че отговорността им към здравеопазването в столицата, а и в страната, надскача редовите им задължения на общински съветници.
Нещо повече – Ваня Григорова решава, че Комисията по здравеопазване и социална политика към Столичния общински съвет ще се опита да бъде медиатор в процеса по възстановяване на добрата комуникация между Клиниката по детска клинична хематология и онкология и сдружението, което управлява единствения Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания не само в България, но и на Балканите.
Така се стига и до работната среща на 5 февруари 2025 г., на която е дадена думата на проф. Христозова, за да обясни какви са причините да сезира Комисията по здравеопазване в Столичния общински съвет. Тя признава, че става въпрос за междуличностни конфликти, довели до отделяне на служители на сдружението, които са регистрирали фондация и оттук насетне комуникацията между Клиниката и сдружението се влошила.
За да илюстрира напрежението между двете неправителствени организации, както и предизвикателствата лекарите да комуникират с НПО по принцип и едновременно с това да лекуват деца с онкологични заболявания, тя дала и няколко примера. Изказала и някои твърдения, за които Ваня Григорова е категорична, че не са имали място на срещата, защото са засегнали майчиното и човешко достойнство на Ани Стоянова.
„Колеги общински съветници реагираха веднага, което не се чува в записа, тъй като се чува само човекът, който говори на микрофон. Впоследствие когато взех думата и аз обърнах внимание на проф. Христозова, че не бива да се споменават лични данни, диагнози на деца, а някои аспекти, които тя засегна, нямат никакво отношение към темата и отново помолих да се въздържа. За съжаление, вече вредата беше нанесена„, пише Ваня Григорова в откритото си писмо до Ани Стоянова.
Общинският съветник добавя, че намира някои твърдения на проф. Христозова за възмутителни, а освен всичко друго те са се оказали и неверни.
„Смятам, че коментарите за семейния живот на когото и да било са неуместни по принцип, а на работна среща в институция са недопустими. Изключително много съжалявам за това, че Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ се е лишила от несъмнените лекарски качества на проф. Христозова.
Но също така считам, че лекарският професионализъм следва да върви ръка с ръка със зачитането на човешкото достойнство на пациентите – независимо дали са деца или възрастни, поради което е недопустимо да се коментират диагнози с посочване на имена на пациентите„, пише още Ваня Григорова.
Тя изказва съжаление за стреса, който някои твърдения, изказани в рамките на работната среща на Комисията по здравеопазване, са причинили на Ани Стоянова и подчертава, че личното мнение на участник в срещата по никакъв начин не отразява позицията на комисията като цяло или на отделни нейни членове.
Накрая Ваня Григорова завършва отвореното си писмо с думите, че Ани Стоянова може да разчита на добросъвестно партньорство от страна на здравната комисия в СОС по теми, по които те биха могли да работят заедно.