Златото се стабилизира след емоционалната си азиатска търговия и след като опасенията от глобална търговска война го изкачиха до рекордни височини. Скъпоценният метал достигна нов рекорд от 2942.68 щ. долара за тройунция преди да направи обратен завой. На 10 февруари златото надхвърли 2900 долара за тройунция за първи път в историята след като американският президент Доналд Тръмп обложи с мита от 25% вноса на стомана и алуминий в Съединените щати, с което задълбочи несигурността на световните пазари. И особено след предупреждението, че може да вдигне налозите и по-високо.
Жълтият метал е поскъпнал с около 11% от началото на годината, поставяйки рекорд след рекорд под натиска на разрушителните търговски мерки на Тръмп, задействали ролята му като съхраняващ стойността актив в несигурни времена. Търговците се опитват също да прозрат потенциалните усложнения за щатското стопанство и за паричната политика, ако действията на Белия дом напомпат инфлация и потиснат растежа.
Инвеститорите ще търсят отправни точки за монетарната стратегия на Федералния резерв в изявленията на шефа на централната банка Джеръм Пауъл пред конгреса на 11 и 12 февруари. Краткосрочните инфлационни очаквания за страната са надскочили дългосрочните в най-широкия диапазон от 2023-а насам. Което може да подкрепи тезата за по-слаби темпове на лихвени редукции – сценарий, който би имал негативен ефект за длатото, което не носи лихвени приходи.
Възходът на скъпоценната суровина е съпроводен с приток на средства в търгуваните на борсата фондове, инвестиращи в злато. По данни на агенция „Блумбърг“, вложенията в тях в глобален план са се увеличавали през шест от последните седем седмици и са скочили до най-високия си размер от ноември 2024-а насам.
Банки прогнозират тест на котировката от 3000 щ. долара за тройунция. Анализатори на „Ситигруп“ споделиха през миналата седмица, че очакват жълтия метал да се изкачи до тази кота в рамките на три месеца, защото геополитическото напрежение и търговските войни увеличават търсенето. Целевото равнище на частните банкери на „Джей Пи Морган“ за края на тази година е 3150 долара за тройунция.
„Докато не получим яснота за американските политики, свързани с търговията и с икономиката, ще има условия за повишени нива на колебания на златото“, коментира Джоузеф Каватони – старши пазарен стратег за Северна Америка в Световния съвет по златото. Той допълва, че е скъпоценния метал може да достигне цена от 3000 долара за тройунция, но очаква и моменти на обрат, които да го връщат под тази котировка.
Златото за незабавна доставка се предлагаше за 2900.43 долара за тройунция в 17.15 ч. на 11 февруари. Среброто, платината и паладият също поевтиняха. Някои пазарни индикатори показват, че златният скок е прекален и се задава пауза.
Ръстът на златните цени стимулира и акциите на производителите на суровината. В Хонконг фирмените книжа на Zijin Mining Group поскъпнаха с 4% до най-високата си пазарна оценка от ноември 2024-а. А акциите на австралийската Northern Star Resources докоснаха рекордна котировка и са с около 20% по-скъпи от началото на 2025-а.