В отговор на нарстващото геополитическо напрежение, глобалните разходи за отбрана са достигнали поредната върхова стойност от 2.46 трлн. щ. долара през 2024-а, става ясно от публикувания на 12 февруари Военен баланс на Международния институт за стратегически изследвания (IISS). Държавите в Азия, Близкия изток и Северна Америка, и Европа са увеличили значително военните си бюджети, въпреки че за много от тях призивът на американския президент Доналд Тръмп да се заделят минимум 5% от БВП за отбрана остава неизпълним.
Навлизащата в четвъртата си година война в Украйна засилва темпа на ръст на военните разходи, достигнал 7.4% в реално изражение през миналата година (спрямо похарчените 2.24 трлн. долара през 2023-а), надхвърляйки увеличенията от 6.5% през 2023-а и 3.5% през 2022-а. В резултат средната им стойност в световен мащаб през 2024-а е била 1.9% от БВП срещу 1.6% през 2022-а и 1.8% през 2023-а. Единственият регион, в който не е отчетено повишение на военните разходи в реално изражение е в Африка, под Сахара, където те са се понижили с 3.7 процента.
През миналата година Европа е похарчила 457 млн. щ. долара за военни цели – с 11.7% повече отколкото през 2023-а, което е десета поредна година на ръст. Основният фактор за подема е присъединяването на Крим към Русия през 2014-а, увеличило заплахите за сигурността на Стария континент и стимулирало изпълнението на дълго обещаваните ангажимента на страните от НАТО да заделят 2% от БВП за отбрана. Европейският шампион на 2024-а е Германия с 23.2% ръст на военния бюджет – до 86 млрд. долара, като е съмнително дали това темпо ще се запази. Следват Великобритания, Франция и Италия. Централна Европа е представена достойно от Полша, която се е придвижила на 15-о място по размер на глобалните разходи за отбрана от 20-о през 2022 година.
Въпреки постиженията на Стария континент, Русия е задминала европейските си съседи с 41.9% ръст в реално изражение на военния бюджет – до 13.1 трлн. рубли (145.9 млрд. щ. долара). От гледна точка на покупателната способност, общият размер на руските военни разходи през 2024-а се оценява на 462 млрд. долара и надхвърля сумарните за Европа. Москва е похарчила 6.7% от БВП за отбрана – над двойно повече от годините преди нахлуването в Украйна. Това темпо на ръст вероятно ще се запази и през тази година и ще достигне 7.5% от БВП.
В Съединените щати обаче увеличението на военните разходи през 2024-а е било ограничено от Закона за фискална отговорност, подписан през 2023-а от предишния президент на страната Джо Байдън. При Тръмп обаче нещата определено ще се променят, особено предвид натиска му върху партньорите от НАТО да харчат по 5% от БВП за отбрана – мисия невъзможна за Стария континент. Ако европейските участници в НАТО запазят темпа на увеличение от 2024-а, техните военни разходи ще достигнат до средно 3% от БВП в рамките на пет години и 5% от БВП – след 10 години.
В Азия китайският военен бюджет е нараснал със 7.4% в реално изражение, надхвърляйки ръста от средно 3.9% за останалите части от региона, въпреки значителния подем в Япония и Индонезия.
В района на Близкия изток и Северна Америка има сериозно увеличение на разходите за отбрана в хода на войната между Израел и Хамас, достигнало почти 10% през миналата година, благодарение на скока от 72.9% в Израел и сериозното повишение на пазари като Алжир.