Кои са основните данъци и такси при покупка на имот в България?

Брокери

Покупката на недвижимо имущество е важна стъпка, която освен че е сериозно вложение, което само по себе си влияе значително на финансовото положение, носи със себе си допълнителни разходи – различни данъци и такси по придобиването на имота.

Освен за договорената сума, за която сте се споразумели с продавача, трябва да се подготвите и за някои други разходи, като данъци и такси, които се явяват основни и задължителни за България. Вижте какво споделят експертите брокери на недвижими имоти от XNVD.

Какви са основните данъци и такси при покупка на имот?

Някои от задължителните разноски, които следва да подготвите за придобиването на новия имот, са:

  1. Местен данък за придобиване на имущество
    Данъкът за придобиване на имущество е задължителен разход, който трябва да посрещнете. Представлява процент от договорената цена за жилището или данъчната оценка. Местният данък се определя от всяка община и вариара от 2,5 % до 3 %.
  2. Нотариални такси
    Издаването на нотариален акт и узаконяване на сделката между двете страни по договора се извършва от нотариус, при което се дължи нотариална такса. Тази допълнителна разноска е определяна на база общата сума по договора и се изразява в определен процент от нея – между 0.8% и 1.5% от продажната цена.
  3. Вписване в Имотния регистър
    След официализирането на сделката при нотариус, промените трябва да бъдат вписани в Имотния регистър. Дължимата сума отново е процент от общата стойност по покупко-продажбата – 0,1%.

Като калкулирате, ще откриете, че тези задължения формират немалък допълнителен разход, за посрещането на който трябва да бъдете подготвени.

Какви други разноски могат да възникнат при покупка на имот?

Освен горепосочените задължителни данъци и такси, има и други, които могат да възникнат в процеса на търсене и закупуване на жилище.

Такса за издаване на документи

За да бъде сключена сделка по покупко-продажба на имот, трябва да бъдат подготвени редица документи, сред които удостоверение за данъчна оценка, издавано от общината, удостоверение за тежест, което може да получите от Агенцията по вписванията.

Ако сделката е за придобиване на парцели с цел последващ строеж, трябва да се изготви скица и схема на мястото.

Брокерски услуги

Ако се възползвате от помощта на реализатор, който ви е съпътствал по време на търсенето на подходящото жилище, то трябва да заплатите и брокерските услуги. Те са различни и зависят от тарифата и политиката на самата агенция. Най-често комисионните на брокерите се равняват на малък процент от общата стойност на сделката.

Специална такса при закупуване на ново строителство от строител

Ако жилището е ново и го придобивате директно от строителната компания, трябва да заплатите еднократно такса за регистрация на имуществото, равняваща се на 0,1% от декларираната сума.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст