Мнозинството прие със 111 гласа „За“, 88 – „Против“ и два „Въздържал се“ процедурните правила за избор на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата. Това се налага, тъй като техните мандати са изтекли още на 9 април 2021 година.
Сега председателят на Сметната палата – Димитър Главчев ще има 7 дни, в които да предложи двама свои заместници. Същият срок ще важи и за Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители и за Управителния съвет на Института на вътрешните одитори.
Спор в залата предизвика обстоятелството, че заместник-председателите се предлагат от настоящия председател на Сметната палата – Димитър Главчев. Божидар Божанов от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ отбеляза, че според неговата парламентарна група Главчев не отговаря на изискванията за изпълняващ функциите председател на Сметната палата. Ето защо и номинациите, които той ще направи, биха били в противоречие със закона и могат да подлежат на оспорване.
Лена Бориславова от ПП-ДБ допълни Божанов с думите, че има и една пречка пред самото приемане на правилата и то е, че от тяхната парламентарна група са внесли на 30 януари проект на решение за освобождаването на Димитър Главчев от поста председател на Сметната палата поради несъвместимост. По думите на Бориславова този проект все още не е разпределен на парламентарна комисия, която да го разгледа. Тя допусна, че причината е, че някой умишлено не иска този въпрос да се обсъжда.
Цончо Ганев от „Възраждане“ упрекна ПП-ДБ, че те са тези, които са направили председателя на Сметната палата служебен премиер и сега заради това Главчев трябва да проверява себе си.
Божанов му обясни, че не това е проблемът, а фактът, че в част от своя мандат като служебен министър-председател, Димитър Главчев заел поста и министър на външните работи – нещо, което не било уредено в закона и така не е ясно дали след това той има възможност да се върне в Сметната палата като неин председател.