Президентът Доналд Тръмп заяви, че се е договорил с индийския премиер Нарендра Моди САЩ да върнат позицията си на водещ доставчик на петрол и газ за азиатската страна, пише агенция ТАСС.
Такива договорености постигнаха двамата ледери по време на преговорите в САЩ. На съвместна пресконференция с Моди, Тръмп обяви плановете си да работят заедно за създаването на един от най-големите търговски пътища в историята, минаващ през Израел и Италия.
Освен това Индия се ангажира да реформира законодателството си, за да позволи на американските ядрени технологии да навлязат в страната.
На 10 януари Съединените щати наложиха санкции срещу около 100 кораба,
участващи в транспортирането на въглеводороди от Русия, както и срещу тези, свързани със „Совкомфлот“ и „Газпромнефт“. Bloomberg нарече тези санкции върху енергийната търговия с Русия най-агресивните в последно време.
След това 65 танкера с руски петрол по света хвърлиха котва. Според източници на Ройтерс, общо около 10% от корабите в танкерния флот са били обект на ограничения. От 65 спрени танкера, пет са спрели близо до китайски пристанища, а седем близо до Сингапур.
Bloomberg, позовавайки се на съобщение от неназован високопоставен индийски служител, написа, че
Индия ще откаже да взаимодейства с петролни танкери, на които САЩ са наложили санкции
заради участието им в транспортирането на стоки за Русия.
Ню Делхи е решен да купува петрол от всички налични източници, включително Русия, заяви министърът на петрола и природния газ на републиката Хардип Синг Пури.
Според представител на един от основните купувачи на руски суровини в момента на пазара има доста динамична ситуация. В края на миналата година се предполагаше, че покупките на венецуелски петрол са забранени, но сега, според него, е направено изключение за доставките от тази страна.
Както подчерта Хардип Синг Пури, в момента европейските страни купуват до 25% от вносния втечнен природен газ от Русия. Той добави, че при условията на санкции Индия е готова да купува петрол на най-добра цена, а доставчикът е отговорен за разрешаването на проблемите с доставката.
В понеделник Bloomberg, позовавайки се на източници, написа, че индийските купувачи на втечнен природен газ (LNG) обсъждат с американските доставчици въпроса за закупуване на повече гориво.