БСП решава кой ще е новият лидер на партията

Зафиров и Гуцанов се изправят един срещу друг на балотаж за лидер на БСП

Над 900 делегати на БСП от цялата страна се събират днес в Националния дворец на културата, за да обсъдят промени в устава на партията, с които се предлага да бъде отменен насроченият за 23 февруари пряк избор на председател на партията и да се премине към избор на лидер от Конгреса.

Миналата седмица изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров потвърди, че на заседанието на Националния съвет е взето решение да бъде предложено на Конгреса да отпадне прекият избор на председател на партията.

Прекият избор бе въведен по времето на Корнелия Нинова, но досега е провеждан само веднъж – през есента на 2020 година. Сред основните аргументи за отмяната му е липсата на яснота колко точно са членовете на БСП, които трябва да гласуват за лидер.

Седемнадесет са допуснатите кандидати до участие в прекия избор за председател на БСП. Някои от тях вече се отказаха от надпреварата. От участие в прекия избор се оттегли председателят на БСП-София Иван Таков, както и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Заместник-председателят на Народното събрание и председател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Драгомир Стойнев също обяви в национален ефир, че няма да участва в битката за лидерския пост, а капитанът трябва да е друг.

Сред кандидатите да оглавят БСП, които се включиха в предизборната кампания, са Атанас Зафиров, временно изпълняващ функциите председател на партията и вицепремиер в кабинета „Желязков“, организационният секретар на БСП Борислав Гуцанов, който е и министър на труда и социалната политика, и евродепутатът и настоящ заместник-председател на БСП Кристиан Вигенин. Бившият председател на БСП и бивш премиер Сергей Станишев също участва в надпреварата за лидерския пост, както и бившият председател на БСП-София Калоян Паргов.

Социалисти обаче определят като фаворити за поста вицепремиерът Атанас Зафиров и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, но не се изключват и изненади в последния момент.

Според делегати е спорен въпросът дали може да има промени в устава и нов избор в едно заседание на конгреса, или трябва да се изчака първо съдът да впише корекциите в партийната конституция и след това да се гласува.

По време на Конгреса се очаква да бъде направен и избор на нови колективни органи на партията – Национален съвет и Общопартийна контролна комисия, след проведения пълен цикъл отчет и избори в партията. Предстои и разговор за приоритетите на БСП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст