Бойкотът на хипермаркетите победи не само тях, но и властта, отчетоха инициаторите му и обявиха втори

бойкотът на хипермаркетите, Велизар Енчев

„Бойкотът победи не само хипермаркетите, но и властта“, отчете Велизар Енчев – един от инициаторите му на 13 февруари – по време на пресконференция в БТА.

Той добави, че заради бойкота министрите се заели с чудовищните надценки и с дискриминацията на българските потребители, които плащат много по-високи цени на хранителни продукти в сравнение с гражданите в Германия и в Австрия в същите търговски вериги.

Енчев се позова на думите на премиера Росен Желязков, който призна, че бойкотът на магазините е повече от успешен, тъй като търговският оборот на 13 февруари е бил с близо 30% по-малък. Министър-председателят обеща и да предприеме законодателни промени за ограничаване на надценките и на прекупвачите.

Припомняме, че миналата събота премиерът Росен Желязков свика заседание на Министерския съвет, на което бяха предложени различни мерки по отношение на цените.

Енчев поясни, че обществените организации – Федерацията на потребителите, Обединени пенсионерски съюзи и „Системата ни убива“ ще настояват да има защитени цени на определени продукти. Във връзка с това по време на пресконференцията бе обявен официално и вторият бойкот, който ще е на 20 февруари и ще съвпадне с подобна акция в Хърватия.

Организаторите призоваха и производителите да подкрепят бойкота на 20 февруари. Те подчертаха, че инициативата на 20 февруари не е насочена срещу малките квартални магазинчета.

Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България, коментира, че може да се очаква, че спадът на оборота на търговските вериги ще бъде с около 200 млн. лв. по-малко. Той добави, че от това бюджетът на България няма да загуби, тъй като така или иначе парите не остават в нашата държава.

Димитрина Русева от гражданската инициатива „Системата ни убива“ обясни, че те са се включили в протеста заради хората с нисък социален статус, които са най-потърпевши.

Драга Попова от Националното сдружение за достъпна и качествена храна обяви, че за да се намерят устойчиви решения, са необходими реални обсъждания с всички заинтересовани страни – и с обществото, и с бизнеса, и с политиците, но обикновено големите търговски вериги отказват да участват в подобни форуми.

Мая Манолова, която е един от членовете на инициативния комитет, подел бойкота на големите търговски вериги, подчерта, че на 13 февруари гражданите са постигнали истински успех – машината се е задействала. Така, благодарение на тях, било свикано извънредното заседание на правителството в събота, на което от Министерския съвет признали няколко проблема – с цените на хранителните продукти; с прекупвачите и с надценките, които и посредници, и търговски вериги формират. Като успех Манолова отчете и признанието на министъра на земеделието, че е допустимо поставяне на предел на надценките на хранителните продукти.

Признанието на властта е, че пазарната икономика не е свещена крава„, подчерта Манолова и добави, че освен всичко друго властта признала, че е необходимо да предприеме законодателни мерки, осигуряващи справедливи цени.

Мая Манолова обяви и че инициаторите на бойкота настояват за пределна надценка – до 10 процента – на основни хранителни продукти, които да бъдат определени от Министерския съвет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст