На тържествена церемония в Министерството на вътрешните работи министър Даниел Митов отличи най-изявените през 2024 г. служители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Бяха наградени и партньори, и доброволци, помогнали в борбата с огнените стихии, които през 2024 г. не бяха никак малко, имайки предвид че през изминалата година пожарникарите в страната са извършили близо 115 000 проверки за спазване на изискванията за пожарна безопасност и успешно са отработили над 48 000 сигнала за произшествия, при които са спасили живота на 383 души.
На церемонията освен министър Даниел Митов, присъстваха заместник-министрите Любомир Йосифов, Тони Тодоров и Филип Попов, директорът на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов, директори на дирекции в МВР и много гости.

Ето и имената на отличените на церемонията „Пожарникар на годината – 2024“:
В категория „Партньори“:
Емил Илиев – кмет на община Струмяни, който ръководи щаба за изпълнение на плана за защита при бедствия по време на пожара в Малешевска планина. Пожарът се разпространява с голяма скорост и засяга територия от над 18 000 декара. Ежедневно в гасенето тогава участват над 60 пожарникари с 23 автомобила, 20 военнослужещи и 30 служители на Югозападно държавно предприятие.
Инж. Николай Пелтеков – изпълнителен директор на „Асарел-Медет“ АД – участва в погасяването на пожари в горския фонд на територията на общините Панагюрище и Стрелча, като осигурява тежка специализирана техника за направа на просеки за ограничаване разпространението на горенето, както и подпомагане на пожарогасителните действия с цистерни с вода.
Мартин Георгиев – член на Доброволно формирование „София“ – инициатор на кампании и медийни изяви за разпространение на дейността на доброволните формирования. През 2024 г. участва в състезания за доброволци и се включва в горските пожари на територията на Сандански, отец Паисиево и Хисаря. Взема активно участие в организацията на Първия европейски шампионат по пожароприложен спорт, който ще се проведе тази година през месец август в град Долна баня.
Доброволно формирование „Сакар – 12“, в град Тополовград – през 2024 г. доброволците участват активно в ограничаване и ликвидиране на сложни горски пожари на териториите на общините Любимец, Тополовград, Свиленград, Харманли, както и на територията на община Ямбол в селата Воден, Голям манастир, Малък манастир.
За принос в развитието на пожарната безопасност и защита на населението в България – отличието се присъжда на старши експерт Стоянка Костадинова от регионална дирекция Пловдив, която с авторски и въздействащи фотографски снимки успява да покаже рисковете в работата на огнеборците, тяхното динамично и непредсказуемо ежедневие, действията и лицата им, които обикновено остават скрити зад предпазната маска.
В раздел „Превантивна дейност”:
Победител е инспектор Галя Колева от регионална дирекция Шумен. Тя обслужва над 150 обекта, криещи опасност от разпространение на отровни или вредни вещества, хидротехнически съоръжения и язовири от първа степен на потенциална опасност. Активно участва в организацията на ученическото състезание „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“, конкурса за детска рисунка „С очите си видях бедата”, както и в занятия за обучение на деца, ученици, служители от местната власт и доброволци.
Подгласник в раздела е младши инспектор Благой Везенков от районна служба Кюстендил – през 2024 г. Везенков извършва 83 контролни и 162 тематични проверки и участва в 35 съвместни проверки с други институции.
През 2024 г. Везенков организира състезания „Млад доброволец“ и инициира сформиране за първи път на общински отбор за участие в Национални състезания за доброволци. Той активно участва и в обучението на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“. Служителят проявява афинитет към работата с деца и има огромен принос за популяризирането на пожарникарската професия сред подрастващите.
В раздел „Контролна дейност“:
Победител е Пламен Маринов – инспектор в седма районна служба към Столичната пожарна – през 2024 г. инспектор Маринов извършва 149 контролни и 12 комплексни проверки в обекти в експлоатация, при които връчва над 170 разпоредителни документа.
Извършва 151 проверки по контрол на предписаните мероприятия и 125 тематични проверки. Съставя 77 акта за установяване на административно нарушение и оценява проектни материали за над 100 обекта. Извършва 23 проверки на строежи, участва в работата на експертния съвет по устройство на територията и на държавните приемателни комисии за над 30 строежа.
Подгласник в раздел „Контролна дейност“ е инспектор Кирил Вътев от районна служба Кнежа – през 2024 г. инспектор Вътев извършва 70 контролни проверки на обекти и строежи, 210 тематични и 30 проверки по контрол на предписани мероприятия. Изготвя 27 разпореждания, 40 констативни протокола, връчва 11 акта за установяване на административно нарушение и участва в 16 държавни приемателни комисии. Участва активно в обучението на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец” и в организацията на конкурса за детска рисунка „С очите си видях бедата“.
В раздел „Спасителна дейност“:
Победител е младши експерт Георги Георгиев от районна служба Елин Пелин -той е ръководител на първия екип, пристигнал след сигнала на 25 юли 2024 г. в складовата база за съхранение на пиротехнически изделия в гара Елин Пелин.
Подгласник е младши инспектор Мехмед Хаджисаид от районна служба Кърджали, който през 2024 г. участва в множество сложни спасителни дейности. В един от случаите е получен сигнал за пътнотранспортно произшествие между лек автомобил и пътнически микробус. Благодарение на бързите и ефективни действия на екипите с помощта на хидравлични режещи инструменти, затиснатите пътници са освободени и спасени.
В раздел „Пожарогасителна дейност”:
Победител е главен инспектор Димитър Бришимов от регионална дирекция Пловдив – през 2024 г. на територията на област Пловдив са регистрирани общо 6 408 произшествия. Общата организация за ликвидирането им е създадена от главен инспектор Бришимов.
Подгласник е старши инспектор Георги Вълков от районна служба Шумен, който за периода от 16 до 19 юли 2024 г. е командирован в Солун като ръководител на Модула за гасене на горски пожари. На 20 юли 2024 г. във връзка с усложнената у нас обстановка, екипът е предислоциран на територията на област Пловдив.
През 2024 година старши инспектор Вълков ръководи силите и средствата и участва пряко в ликвидирането и на 51 пожара с материални загуби, 17 катастрофи с транспортни средства и 3 инцидента с опасни вещества и материали.
Пожарникар за 2024 година е старши комисар Васил Димов – директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив. Той ръководи силите и средствата при погасяване на мащабните горски пожари на територията на област Пловдив.
В част от случаите борбата с огъня продължава повече от три денонощия. В акцията се включват, както екипи от страната, така и чуждестранни екипи по линия на Механизма на Гражданска защита на Съюза. Освен горските, възникват и други тежки пожари на територията на областта, като тези в депо за отпадъци в село Цалапица и в депо за утайки от отпадъчни води край село Катуница, както и в складове за съхранение и преработка на пластмаси в Пловдив и село Царацово.