Подобряване на инфраструктурата е основната ни задача за привличането на нови инвеститори в България. Ще работим активно по доизграждане на основни пътни коридори. Освен привличането на инвеститори в сектори с висока добавена стойност, приоритет на правителството е и модернизацията на българската армия. Това заяви заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на среща с посланика на Италия Джузепина Дзара и представители на Конфиндустрия България, сдружението на италианското предприемачество у нас и с Италианската търговска камара в Министерството на иновациите и растежа.
„Моя лична цел е да въвлека в процеса и българската индустрия. Да имаме по-добра армия и по-добра икономика. Трябва да проучим всички възможни сътрудничества в областта“, отбеляза Томислав Дончев.
От италианска страна беше подчертана
важността за финансиране на сътрудничеството между бизнеса и университетите.
По този повод заместник-министър Мартин Дановски заяви, че Министерството на иновациите и растежа подкрепя модернизацията, дигитализацията на компаниите и насърчава активно взаимодействието между науката и бизнеса по две европрограми – „Конкурентоспособност и иновации“ и Научни изследвани, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Той представи и различните финансови инструменти, които са в подкрепа на малките и средни предприятия, стартъпите, технологичните компании и др. по линия на Фонда на фондове.
По време на срещата бяха подчертани добрите взаимоотношения между България и Италия, възможностите за бъдещо сътрудничество, както и предстоящия форум в „София тех парк“ – „Мост на иновациите: Италия-България обединени за бъдещето на стартъпите“, който ще събере фирми от различни сектори от двете страни.
Италия е един от водещите търговски партньори на България,
както в Европейския съюз, така и в света. Стокообменът ни през последните години расте.
През 2023 г. двустранната търговия достигна 6.51 млрд. евро. За единадесетте месаца на миналата година стокообменът ни с Италия възлиза на 5.43 млрд. евро. Но числата от статистиката показват спад и при износа, и при вноса. Но пък търговското салдо е положително за България.
Изнасяме за Италия рафинирана мед и медни сплави в необработен вид, биодизел и смеси от биодизел, ламарини, листове и ленти от мед, амбалаж от стъкло и други. От Апенините внасяме сребро (включително позлатеното сребро и платинираното сребро), в необработени или полуобработени форми, или на прах, трактори, машини и устройства за събиране на реколтата или вършитба на земеделски култури, медикаменти и други.
До края на второ тримесечие на 2024 г., според статистиката на БНБ, преките чуждестранни инвестиции от Италия в България възлизат сумарно на 3.27 млрд. евро. Проекти у нас развиват някои от най-големите компании от тази страна. Например, „Уникредит“ работи у нас чрез дъщерната си „Уникредит Булбанк“. Сpeд най-големите итaлиaнcĸи инвecтитopи e и Міrоglіо, paбoтeщa в cтpaнaтa чpeз “Mиpoлиo Бългapия” и paзвивaщa дeйнocт в тeĸcтилнaтa индycтpия. У нас e и Меrvех + Іtаlсеmеnt – ĸoмпaния мaйĸa нa предприятието “Дeвня Цимeнт”.