Огнян Боюклиев: Има ли в Германия закон за привилегия на местни продукти? Не. Но има солидарност (част 1)

Огнян Боюклиев

През 1996 г. Виденов направи опит за вмешателство върху цените на пшеницата, пружината скочи и удари лошо всички ни, припомня Огнян Боюклиев

Големият успех на потребителските протести в Хърватия беше, че гражданите, които бойкотираха хранителните вериги се насочиха към фермерските пазари. На най-големия фермерски пазар в София фермер не можеш да срещнеш.  При нас политиканстващи популисти яхнаха народното недоволство. Една от тях превърна бойкота в своя лична кампания за поста национален омбудсман. Срамно е, че у нас се правят опити за прокарване на законодателство за ограничаване на търговските надценки. В Унгария пробваха това упражнение, но пружината скочи – получиха дефицити и най-високата инфлация в ЕС. Подобен експеримент направиха и в Испания и испанците тръгнаха да пазаруват във Франция. Стопанската история не е наука за миналото, а за бъдещето.

Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ експертът по икономика на земеделието и храните доц. д-р Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.

Още от интервюто:

Какво постигна и къде не сполучи парвият граждански бойкот на хранителните вериги?

Кои са добрите и лошите чуждестранни практики в борбата срещу високите цени на храните?

Кой иска да реанимира Комитета по цените от комунистическо време?

Как държавна и местна власт могат да постигнат споразумение с търговците на стоки от първа необходимост?

Каква е структурата на ценообразуване при хранителните продукти във Франция и в България?

Вижте други събеседници в СТУДИО БАНКЕРЪ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст