Тази неделя (23 февруари) Германия избира своя нов канцлер. Кандидатите за следващ германски лидер са настоящият канцлер Олаф Шулц, водачът на опозицията Фридрих Мерц, настоящият вицеканцлер Роберт Хабек и – за първи път от миналия век насам – лидерът на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ Алис Вайдел.
Шестдесет и шест годишният Олаф Шолц е канцлер на Германия от декември 2021 година. Лидерът на социалдемократите (SPD) има дългогодишен управленски опит – бил е кмет на Хамбург, министър на труда и министър на финансите. В ролята си на канцлер той трябваше да се справя с неочаквани кризи – от руската инвазия в Украйна до енергийната криза и инфлацията.

Шолц даде начало на мащабна програма за модернизация на германската армия и превърна Германия във втория по големина доставчик на военна помощ за Украйна. Въпреки това често беше критикуван за бавни действия. Вътрешнополитически той подкрепя по-бързи депортации на неуспелите кандидати за убежище и настоява за засилени гранични проверки, които според него са довели до намаляване на молбите за убежище с една трета за година.
През ноември 2024 г. неговата трипартийна коалиция обаче се разпадна след остър спор за бюджетната политика и бъдещето на икономиката. Въпреки вътрешните разногласия, социалдемократите настояват за създаването на „Германски фонд“ за насърчаване на инвестициите и искат увеличение на минималната работна заплата от 12.82 на 15 евро на час.
Шестдесет и девет годишният Фридрих Мерц е лидер на опозицията и фаворит в предизборната надпревара. Неговият дясноцентристки блок ХДС/ХСС (CDU/CSU) води с близо 10% в социологическите проучвания. Високият 198 см, бивш адвокат и бизнесмен, Мерц се завърна в политиката, след като години наред беше засенчван от Ангела Меркел.

Той ръководи кампанията си под слогана „Германия, с която можем да се гордеем отново“ и обещава строги мерки за ограничаване на имиграцията, включително постоянни гранични проверки и ускорени процедури за убежище. Освен това той планира значителни данъчни съкращения и намаляване на социалните разходи с 50 милиарда евро, за да стимулира икономиката. Въпреки това предизвика остра критика, след като разчиташе на подкрепата на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) при гласуване за имиграционни реформи, въпреки че официално отрича всякакво сътрудничество с тях.
Петдесет и пет годишният Роберт Хабек е кандидат на „Зелените“, настоящ вицеканцлер и министър на икономиката и климата. Той изигра ключова роля в управлението на енергийната криза, но срещна силна съпротива срещу политиката си за постепенно премахване на отоплителните системи с изкопаеми горива. Въпреки че възобновяемите енергийни източници вече осигуряват 63.4% от електроенергията на Германия, неговите планове бяха частично смекчени след спад в общественото доверие.

Хабек е решителен привърженик на помощта за Украйна и е силен критик на Мерц заради опитите му да използва гласовете на AfD. Въпреки напрежението между двамата, „Зелените“ може да се окажат отново част от следващото правителство.
Четиридесет и шест годишната Алис Вайдел е първият кандидат за канцлер на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD). Партията вече спечели значителен успех в източните провинции, но останалите политически сили отказват да работят с нея. Вайдел се възползва от подкрепата на милиардера Илон Мъск и дори проведе среща с американския вицепрезидент Дж. Д. Ванс в Мюнхен.

Тя се застъпва за масови депортации и използва термина „ремиграция“, който е силно противоречив. Подкрепя премахването на санкциите срещу Русия и възстановяването на газопровода „Северен поток“. Привържениците ѝ често скандират „Алис за Германия“ (Alice für Deutschland), което звучи сходно със забранен нацистки лозунг „Всичко за Германия“ (Alles für Deutschland), предизвиквайки сериозни критики.
Миналата неделя името на Вайдел стана повод и за скандал след отказа ѝ да осъди почетния председател на партията Александър Гауланд за изказването му, че исторически погледнато, годините на нацистката диктатура са били просто „пилешка курешка“, с което омаловажи престъпленията на националсоциализма.
Какво следва?
Резултатите от изборите ще покажат дали Германия ще остане на сегашния си курс под ръководството на Шолц, ще се върне към консервативното управление на Мерц или ще поеме в нова посока с Хабек или Вайдел. Какъвто и да е изходът, бъдещето на Германия ще бъде определено от най-сложната и оспорвана надпревара от години насам.