Япония обяви, че ще увеличи зависимостта си от ядрена енергия в рамките на значителна промяна в енергийната си политика, като целта е да отговори на нарастващото търсене в сектори като изкуствения интелект и полупроводниковата индустрия, разпространи Би Би Си.
Енергийният план, одобрен от кабинета във вторник (18 февруари), призова за „максимално използване на ядрената енергия“ и премахва предишната формулировка за „намаляване на зависимостта от ядрената енергия“.
Документът, изготвен от Министерството на икономиката, търговията и индустрията, предвижда ядрената енергия да съставлява 20% от електроснабдяването на Япония до 2040 г., което е повече от двойно спрямо 8.5% през 2023 година.
Тази промяна се случва въпреки спомените за ядрената катастрофа във Фукушима, които и до днес остават болезнени. През март 2011 г. земетресение с магнитуд 9 по скалата на Рихтер (край североизточното крайбрежие на Япония) предизвика цунами, което отне живота на над 18 000 души, унищожи цели градове и наводни реакторите на атомната електроцентрала „Фукушима Даичи“.
Само за сравнение – днес Япония разполага само с 14 ядрени реактора, а преди трагедията във Фукушима те бяха 54 и осигуряваха 30% от електроснабдяването на страната.
Планът все още подлежи на одобрение от парламента, където ще бъде обсъден през следващите месеци.