С клетва на нов депутат и с декларации за Левски парламентът започна новата работна седмица

клетва, Илиян Йотов

След като депутатите гласуваха седмичната си програма, последва клетва на Илиян Славейков Йончев от 15-и изборен районен Плевенски, издигнат за народен представител от „БСП – Обединена левица“. Той се закле като депутат на мястото на подалия оставка миналата седмица негов съпартиец Стефан Иванов Бурджев, излъчен от същия 15-и изборен район Плевенски.

След клетвата председателят на Народното събрание Наталия Киселова даде думата на Красен Кръстев от ГЕРБ-СДС, за да изчете декларация от името на парламентарната си група. Тя бе посветена на Апостола на свободата – Васил Левски.

Кръстев започна с въпрос не е ли по-важно от това да почитаме кончината на Левски днес (19 февруари), да се вгледаме в живота му, в делото му и в наследството, което ни завеща.

„Васил Левски не само мечтаеше за свободна България, но имаше ясна политическа визия за нейната независимост, управление и бъдеще. Неговият идеал – чиста и свята Република не е просто утопична мечта, а израз на политическа зрялост, демократично мислене и дълбоко родолюбие. Днес, век и половина по-късно Левски остава символ на държавническо мислене“, продължи Кръстев. Той цитира думите на Левски – „Трябва бързане, защото много не сме приготвени, а хората няма да ни чакат„, като посочи, че те напомнят на всяко поколение, че има своята историческа мисия и своите предизвикателства, които не търпят отлагане.

Трябват действия, отговорност и единение около идеалите. Въпросът не е само да помним Левски, а да се запитаме дали сме достойни за неговото наследство? Дали сме изградили България, за каквато той мечтаеше?“ – попита реторично Кръстев и подчерта, че Левски идеалът, който трябва всички да следваме.

Галин Дурев от „БСП – Обединена левица“ също изчете декларация от името на парламентарната си група, която бе посветена на Левски. И той постави въпроса дали днес век и половина по-късно българите сме постигнали неговите завети, „за да се вдигне храм на истинната и правата свобода„. Той добави, че Левски не е идеализиран образ на свободата, а е еталонът за това как може да се работи за отечеството. Във връзка с това обяви, че народните представители би трябвало да са основният пазител на заветите на Апостола.

Но уважаеми колеги, той не ни завеща непрестанни кавги, псувни и безсмислени батални сцени. той не ни завещава егоцентризъм и безмерно нахалство. Той завеща на България тиха и нечакаща признание работа„, подчерта Дурев.

След това той даде пример как младото поколение и днес търси Апостола, като посочи, че вчера (18 февруари) в центъра на Карлово ученичка на име Рая прочела есе, посветено на Левски, което завършвало с думите „Народе, събери си съчките„.

В декларацията на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, посветена на Апостола, и изчетена от народния представител Елисавета Белобрадова, тя акцентира на това, че Левски е бил водач на всекиго, който е решил да последва българския идеал, и е носел отговорност за всеки, който се е зовял българин.

Той не се поколебал да се захване със своето дело, независимо от тежкото положение, в което в онези години се намирала страната му. За него националният интерес бил императив, който трябвало да бъде постигнат, независимо от начина. Заради това той се бил и с хайдушка чета, бил част от Първата българска легия. След като се убедил, че и двете не са достатъчно ефективни, решил да създаде трето нещо – цяла организационна мрежа от комитети. „Ако е бил видял, че и това не работи, е щял да измисли нещо друго„, посочи Белобрадова, цитирайки думите на Левски: „Народната работа изисква – работа в нея до пълна победа и задружна работа на целия народ„.

След това Белобрадова обобщи, че онова, което трябва да пазим като завет на Левски, е че ние сме свободна, суверенна страна, със собствено управление. По думите й заветът на Апостола е пространство на свобода – правото на приемане, че сме различни, и отговорността да избираме, охранявано от отговорността да го отстояваме, помнейки, че сме дали неизброими и свидни жертви за това.

Народният представител от ПП-ДБ посочи, че Левски е бил реалист и вероятно поименно е познавал всеки втори българин и е знаел и силите, и слабостите му. Той не е очаквал измислена държава от приказките, а е искал реален символ на свободата – чиста Република, посочи Белобрадова. След това тя обърна внимание, че всички завети на Левски са изпълнени и това, което трябва да предадем на децата си, е че – първо – той е човек като нас и второ – той е обичал една България, напред в бъдещето. Ето защо тя отправи призив да кажем на децата си – да са смели в мечтите си и работят неуморно за тях.

Костадин Костадинов от „Възраждане“ припомни в декларацията на парламентарната си група, че Левски е бил хъш или хъшлак, заради което и той, и сподвижниците му са били презирани от своите богати и успели съвременници. Народният представител припомни, че Левски 9 години обикалял България, за да създава революционните комитети, но за тези години според най-оптимистичните оценки успял да събере 800 души или по-малко от 100 души на година.

Причината – съвременниците му се страхували – смятали хъшовете за опасни. Костадинов даде пример как през десетте дни, в които траело Априлското въстание, чорбаджиите от Копривщица, като чули, че то не върви на добре, заловили Волов и сподвижниците му и ги затворили в една къща. Бенковски отишъл да ги освободи с думите: „Белово гори, обсадихме Пловдив„, заради което чорбаджиите били разколебани чия страна да заемат и освободили Волов и момчетата му. Гонейки ги от Копривщица, един от чорбаджиите, останал безименен за историята, хвърлил камък по революционерите, като ги изпратил с думите: „По-добре камъни да бяха родили майките ви вместо вас, кучета такива„.

Костадинов бе категоричен, че народните представители 99% са наследници на онези, които са се страхували и са гонели хъшовете. Той подчерта, че героите на историята не могат да ни спасят бъдещето, но всеки трябва да даде личен пример. Добави, че вероятно гробът на Левски все още не се знае, защото в морално отношение цялата ни българска земя е неговият гроб, защото ние продължаваме да сме робска страна.

Йордан Цонев от „ДПС – Ново начало“ посочи в декларацията на парламентарната си група, че за Васил Левски всичко е казано.

Народът го нарече Апостол на свободата – най-висшето звание, което може да получи един човек – Бог го избра, за да може Васил да поведе поробения български народ към свобода. „Апостолос“ значи пратеник на Бога и тук многото думи са излишни„, подчерта Цонев. Той призова народните представители да сведат глави пред величавия му подвиг и поне за малко да помълчат и да се опитат да са достойни за неговото дело.

По този повод Цонев поиска едноминутно мълчание. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова му отговори, че това е в нарушение на Правилника на Народното събрание, защото не е било обявено предварително. На тази забележка депутатът от „ДПС – Ново начало“ й отговори: „За Левски можем да го нарушим“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст