Българският пенсионер е свикнал на всичко – да му увеличават пенсията с 3 лева и осем стотинки и да му обясняват, че постоянно му вдигат стандарта, да чака надбавки от 20-30 лева по празниците, да го заливат с обещания преди избори, затова едва ли ще се стресне от последните събития. По изключително комичен начин управляващите се отказаха от идеята си за отпадане на актуализацията на пенсиите по т. нар. швейцарско правило около 10 часа, след като я предложиха късно във вторник (18 февруари). С основния мотив, че сме се запътили към еврозоната…
Кабинетът “Желязков” публикува посреднощ във вторник дългоочаквания проектозакон за държавния бюджет през 2025 година. В него се предвиждаше леко съкращение на разходите за пенсии – с около 400 млн. лв. – заради предвиденото по-ниско увеличение от 1 юли. Според проектобюджета обаче нарастването няма да е с 8-9% – както се предвиждаше по “швейцарското правило”, а само с 5 на сто. Така минималната пенсия от 1 юли ще стане 609.60 лв., а не 630 лв., каквито бяха предварителните разчети.
След вълна от критики и обвинения, че
парите на пенсионерите ще отидат за заплати на служителите в МВР
управляващите се отказаха от идеята си.
В сряда сутринта представители на Съвета за съвместно управление обявиха на брифинг, че на 1 юли пенсиите ще се актуализират по швейцарското правило, но не казаха откъде ще дойдат необходимите средства. След това дойде и коментар и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, които обясни тези „маневри“ с желанието ни да отговорим на критериите за еврозоната. Всичко правим за приемането на еврото! Той се оплака, че е принуден да подкрепя разточителен бюджет.
„Политическо решение по темата за еврозоната ще има. Ако ПП-ДБ иска да ни спъва по пътя към еврозоната, да си го каже. За четири години не направи нито една постъпка за еврозоната. Влизането ни там ще ни направи една от белите държави“, коментира Борисов пред репортери в кулоарите на парламента.
Той
отрече твърденията на депутати от „Демократична България“,
че парите за пенсионерите ще бъдат дадени за ръст на заплатите на полицаите.
По-рано Мартин Димитров от “Продължаваме промяната – Демократична България” коментира, че това е бюджет на антиреформите, защото се взема от пенсионерите и се дава на полицаите. Според него е абсурдно 50% увеличение на заплатите на полицаи в година, в която трябва да намаляваме разходите.
Борисов подчерта, че има две предложения за увеличение на пенсиите –
за близо милион пенсионери с малки пенсии да бъде приложено швейцарското правило,
а за останалите ръстът да е по-голям от инфлацията.
„Другата седмица ще имаме 17 млрд. лева нов дълг именно заради това. Най-малко от ПП-ДБ могат да коментират бюджета. В момента пенсионният модел е счупен, от фондовете не можете да получите и 20 лева пенсия. Всичко е от данъците“, коментира още Борисов.
Да се чуди човек защо, след като беше на власт толкова години, ГЕРБ не промени пенсионния модел, за да не се налага пенсионерите да хвърлят шарен боб белким познаят ще им увеличават ли от юли пенсиите или пак ще пият студена вода (ако има)?
„Понеже всички са затънали до уши, стана модерно да се говори, че за хората трябва да се дават нови и нови пари. Считаме, че
колкото изкарваме, толкова трябва да харчим,
но поради четирите години див популизъм, трябва да теглим нов дълг“, обясни още лидерът на ГЕРБ.
Според него ще са нужни и 1.5 млрд.лв., ако всички пенсии бъдат осъвременени по швейцарското правило.
Каква стана тя? Явно пенсионерите, които цял живот са работили, са виновни, че държавата от години пилее пари за необмислени и нерационланисоциални разходи и заради тях трябва да се поема нов дълг. Практиката с разточителството, особено около избори, е запазена марка на всичките ни партии, идвали на власт, така че няма защо да се обвиняват взаимно.
Те обаче трябва да внимават, защото пак ще дойдат избори, а над два милиона души електорат не са за подценяване.