Ясен е редът и за попълване на състава на Комисията за регулиране на съобщенията

комисията за регулиране на съобщенията

Със 102 гласа „За“ (61 от ГЕРБ-СДС, 14 от „БСП – Обединена левица“, 11 от ДПС – ДПС, 16 от „Има такъв народ“), 57 гласа „Против“ (29 от „Възраждане“, 21 от „ДПС – Ново начало“, 4 от МЕЧ) и 10 гласа „Въздържал се“ (и десетте на депутати от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“) парламентът прие какъв да е редът за попълване на състава на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

По силата на приетите правила предстои да бъдат избрани заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията. От днес (19 февруари) депутатите имат 14-дневен срок, в който да внесат в писмена форма своите предложения, чрез председателя на Народното събрание до Комисията по транспорт и съобщенията.

Припомняме, че през юни 2024 г. Министерският съвет официално определи КРС за национален орган, изпълняващ функциите на координатор на цифровите услуги съгласно Регламент 2022/2065 на ЕС, отнасящ се до единния пазар на цифрови услуги. По този повод КРС актуализира своя устройствен правилник, като включи нови структури и функции, свързани с прилагането на Регламента. Създаде се ново звено за координация и сътрудничество с други органи на ЕС и изготвяне на доклади за прилагането на Регламента.

Комисията за регулиране на съобщенията е и надзорен орган по отношение на пощенските оператори, съгласно измененията в Закона за мерките срещу изпирането на пари. В тази връзка в нейните правомощия е и да извършва дистанционни проверки спрямо операторите, предоставящи услугата ППП (Пощенски паричен превод). През 2024 г. например КРС е правила подобни проверки и на място съвместно със Специализирана административна дирекция „Финансово разузнаване“ на ДАНС (САД ФР-ДАНС).

Като един от основните приоритети на КРС за 2025 г., председателят й Иван Димитров очерта в края на 2024 г. разработването на система за образуване на пощенски кодове. КРС има избран изпълнител на обществената поръчка и подписан договор за разработването на системата. След приключване на проекта, електронната система за образуване на пощенските кодове ще генерира уникални пощенски кодове за всеки обект – сграда, апартамент, бизнес в България.

Тези кодове ще бъдат официални и всеки обект, независимо дали е в рамките или извън границите на населено място, ще получи пощенски код, стига да има уникален адрес и/или GPS-координати. Това ще допринесе за по-точното и надеждно доставяне на пощенски пратки, включително и в неурбанизирани райони.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст