Рияд стартира на 25 февруари продажбата на деноминирани в евро зелени облигации. Това е първата подобна сделка на държава от Персийския залив и е поредната крачка в изпълнението на саудитските амбиции за трансформиране на икономиката. Книжата са със седемгодишна срочност и се предлагат редом с 12-годишни конвенционални облигации.
Зелената емисия е първата за централното правителство на Саудитска Арабия и е в хармония с плановете на водещия световен износител на суров петрол да постигне нулеви нетни въглеродни емисии до 2060 година. Държавният фонд на кралството PIF започна да емитира зелени дългови книжа през 2022 година.
И други държави в Близкия изток и Северна Африка, между които Катар, Израел и Египет, продават зелени облигации, но те са деноминирани в щатски долари. Саудитската емисия е първата в евро от страна в региона, по информация на агенция „Блумбърг“.
Средствата от продажбата трябва да помогнат за финансирането на проекти, включени в дневния ред на Рияд за устойчива икономика, който предвижда засаждането на 10 млрд. дървета и опазването на 30% от земята и сушата на Саудитска Арабия до 2030 година.

Продажбата на зелени еврооблигации е последната от поредицата дългови продажби на кралството, чиято е цел е да попълнят очаквания бюджетен недостиг. Правителството в Рияд прогнозира фискални дефицити поне до края на 2027-а, заради приоритетното изпълнение на мерките на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман за диверсифициране на приходите на националното стопанство извън износа на суров петрол.
Рияд продаде през януари ценни книжа за 12 млрд. щ. долара. Държавният фонд PIF, който е натоварен с по-голямата част от работата по диверсификация на икономиката, също е активен кредитополучател.
Правителството на Саудитска Арабия е упълномощило „Ейч Ес Би Си груп“, „Джей Пи Моргън Чейз“ и „Сосиете женерал“ да ръководят зелената продажба.