Петролът поевтиня на 4 март след като групата на ОПЕК+ потвърди решението си да започне да увеличава постепенно производството от април 2025-а, отслабвайки опасенията за предлагането. Новината понижи котировките на черното злато. Международният базов сорт „Брент“ за доставка през май загуби първоначално 0.6% от пазарната си оценка, а в 17.42 ч. българско време беше с 1.95% по-евтин – 70.22 щ. долара за барел. Американският WTI за доставка през април пък се котираше за 67.35 долара за барел – с 1.49% дневен спад.
На 3 март групата на ОПЕК и някои производители извън петролния картел, обяви, че ще се придържа към решението си да започне да увеличава петролния добив от април нататък. Това стана по време на онлайн съвещанието на ОПЕК+ и ще е първото увеличение на производството на алианса от 2022-а насам.
На 38-ата среща на министрите на петрола и енергията през миналата година групата реши да удължи до края на март 2025-а срока на доброволното орязване на производството от 2.2 млн. барела на ден, на което се съгласяват Саудитска Арабия, Русия, Ирак, Обединените арабски емирства, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман.
Страните планират да вкарват обратно на пазара части от орязаните барели от април 2025-а до септември 2026-а.
Междувременно, новите американски мита на вноса от Канада, Мексико и Китай засилват страховете за търговска война, която може да забави икономическия растеж и да редуцира търсенето на енергия. Митническите ставки от 25% на канадския и мексикенския импорт влязоха в сила на 4 март. Китай пък получи допълнително облагане от 10% (извън обявените 10%) заради големите количества фентанил, влизащ от азиатския колос на американска земя.
В отговор на решението на Вашингтон канадският премиер Джъстин Трюдо въведе реципрочни 25% мита на щатския внос, влизащи в сила на 4 март. Ответни ставки ще започнат да се прилагат и от 2 април.
Икономисти предупреждават, че тези мита ще забавят икономическия растеж и ще ограничат потреблението на енергия в краткосрочен план, а в дългосрочен могат да навредят глобалния възход и да предизвикат нова търговска война.