След поредния скандал, свързан с парламентарните избори миналия октомври, вече е ясно, че те са били опорочени отвъд възможността за корекция. Тъжната констатация е, че само можем да гадаем какво се е случвало на предишни избори и доколко легитимни са били парламентите, които е трябвало да вземат жизненоважни решения за страната ни. Също така и колко това е ощетило българските граждани, които са вярвали, че участват в политическия процес чрез вота са.
Председателят на Конституционния съд Павлина Панова направи безпрецедентно обръщение към нацията в понеделник вечерта, с което обяви, че се прави опит за саботаж на конституционното дело за изборните измами. То се смята за ключово, защото може да вкара радикалната популистка партия „Величие“ в Народното събрание и да намали броя на депутатите на управляващата коалиция. По-рано при проверка вещите лица откриха фрапиращо разминаване
между съдържанието на протоколите и намереното в чувалите.
Сега се оказва, че държавната фирма, която обработва изборните резултати – „Информационно обслужване“, и прокуратурата са предприели действия, блокиращи дейността на съда. Фирмата е сезирала прокуратурата, която е прибрала всички документи и данните по конституционното дело. Заради изземането на документите вече не може да преизчислят резултатите от вота.
Панова обвини държавните институции, че пречат на съда да се произнесе по делото. По настояване на председателя на БСП Атанас Зафиров бе свикано извънредно заседание на парламента във вторник (11 март) следобед.
В същото време от „Продължаваме промяната“ поискаха президентът незабавно да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), а лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски,
настоя за незабавна оставка на всички членове на ЦИК.
Интересно и необяснимо е защо Пеевски поиска оставката на ЦИК, но не и на „Информационно обслужване“, което е предало на Софийска градска прокуратура (СГП) предоставените му материали по конституционното дело.
В същото време от „Информационно обслужване“ обявиха в позиция, че не са предоставяли на СГП протоколите, изпратени от Конституционния съд, както и техни копия. Таке че
мистерията „Кой казва истината и кой лъже?“ си остава.
ГЕРБ и ПП-ДБ излязоха с позиции в защита на Конституционния съд и призив за прозрачност по делото за частично касиране на изборите. Партията на Борисов може да загуби до четири места в парламента, ако влезе „Величие“.
„Съгласно нашата Конституция цялата държавна власт произтича от народа. Поставената под съмнение легитимност на проведените последни парламентарни избори изисква ясен и безспорен конституционосъобразен отговор, както и законосъобразност на действията на държавните институции.“, се казва в позицията на ГЕРБ.
ДБ също настоява
Конституционният съд да публикува всички експертизи
по делото за обжалването на парламентарните избори.
Според Кирил Петков от „Продължаваме промяната“ отговорните за блокирането на нормалната работа на институциите са Делян Пеевски контролираната от него Софийска градска прокуратура.
„Няма да разрешим на Джаба да открадне демокрацията в България. Просто не е познал! Подвластната му бухалка, прокуратурата, не може да тръгне срещу демократичния вот на всички българи!
Този път има истинска опозиция, която ще се бори, докато си отвоюваме демокрацията обратно. Обещавам! Тази гражданска енергия няма как да бъде спряна!“, написа Петков във Фейсбук.
В крайна сметка какво се оказва, че отвратените хора,
които не излязоха да гласуват са постъпили правилно.
Очевидно е, че у нас работи машина за избори и нечии интереси са над волята на избирателя. После се чудим, защото институциите в България често се оказват неефективни, некомпетентни и незаинтересовани.
Този факт отново повдига въпроса за бруталната корупция, която ни заобикаля и тежките последици от нея върху нас. Не става въпрос само за стандарта ни на живот, но и за отношенията в обществото ни, което е разделено и крайно недоверчиво, затова и често бива подвеждано от откровени конспирации.
Още по-страшното обаче е друго – че пак сме в задънена улица, а управляващите отново не си дават никакъв зор, за да потърсят някакъв изход.