Състезание на АмЧам за студенти от три висши училища започва в София

АмЧам Хекатон 2025

Американска търговска камара в България в партньорство с Технически университет – София, със Стопански факултет към Софийски университет „Свети Климент Охридски“ и Физико-технологичен факултет към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ ще проведе за втори път AmCham Bulgaria Hackathon (за по-кратко тук „Хакатонът“).

Инициативата продължава да си поставя няколко цели: принос на бизнес-асоциацията чрез експертизата на своите членове за сближаване между полученото знание във висшите училища с практическите особености и нужди на бизнеса; ангажиране на студенти в решаване на конкретни бизнес казуси, които имат реално приложение; показване на добри практики от утвърдени компании, работещи в България; задържане на студенти в страната и възможност за последващо ангажиране с програмите на университетите, както и възможност за намиране на професионално развитие в участващите в Хакатона компании.

Проектът бе иницииран през 2024 г. от Комитет „Човешки капитал и образование“.

През 2025 г. компаниите, които участват са: Ай Би Ем България, Каменица АД, Къртис Балкан, Мото-Пфое, Пейсейф и Сенсата Технолоджис, като проектът има подкрепата и на СторПуул.

Провеждане на AmCham Hackathon 2025

Официалното откриване ще е на 11 март в Центъра за върхови постижения център за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии на Технически университет – София. Тогава студентите ще бъдат разпределени в отбори в продължение на четири седмици за работа по конкретни казуси, зададени им от компаниите-лидери на новото издание на инициативата. През цялото това време те ще могат да разчитат на подкрепа на свой ментор от водещите програмата компании-членове на АТК, които осигуряват екипи от експерти за работа с младежите в периода на изданието, както и на ресурси с информация и нови знания. В съвместната работа ще се включат и преподаватели от трите университета,

Финалната церемония по награждаване ще се състои на 10 април с домакинство отново на Технически университет – София.

В Хакатона участват студенти от 3-ти и 4-ти курс и магистърски програми

в Технически университет-София, Пловдивски университет и от Стопански факултет към Софийски университет.

За ТУ-София на фокус са обучаващите се в програмите Общо инженерство, Компютърно и софтуерно инженерство, Телекомуникации, Интелигентни системи и изкуствен интелект, Кибер-сигурност, Информатика, Автомобилна електроника, Интелигентни системи в индустрията, града и дома, Възобновяеми енергийни технологии и флуидна техника.

В Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се таргетират студенти в бакалавърските програми „Икономика и финанси“, „Счетоводство, финанси и дигитални приложения“, „Стопанско управление / Бизнес администрация“, и магистърските „Икономика и финанси“, „Дигитален маркетинг“, „Управление и предприемачество“, „Изкуствен интелект за бизнес и финанси“, „Геймификация“, MBA програмата, акредитирана от AMBA и други магистърски програми.

Във Физико-технологичен факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ се обучават високо квалифицирани специалисти в областта на физика, инженерсто и образователни технологии. Във факултета се обучават бакалври специалностите: “Информационно и компютърно инженерство“, „Телекомуникационно инженерство“, „Телекомуникации с мениджмънт“, „Хардуерни и софтуерни системи“, „Електроснабдяване и електрообзавеждане“, „Автомобилни електронни системи“, „Компютърно индустриално инженерство и дизайн“, „Инженерна физика“, „Технологии в телекомуникациите“, „Технологии в медицината“, „Екоенергийни технологии“.

Обучават се и студенти в магистърски програми като: „Информационна сигурност“, „Фотоника и модерни оптични технологии“, „3D технологии за проектиране и производство“, „Телекомуникационни и информационни системи“, „Инвестиционен мениджмънт в телекомуникациите“, „Обучение по физика в средното училище“ и други.

Послания от лидерите на инициативата

„Второто издание Хакатона бе очаквано продължение както на отношенията ни с висшите училища, така и с членовете ни, за които образованието е от значение. Радваме се, че през 2025-та година ще партнираме с три висши училища и това ще доведе до увеличен интерес от страна на студентите. Вярваме, че конкретните практически казуси, по които те ще работят, ще получат решения, в които ще се съчетаят наученото в залите и практически ще се обогати от активната подкрепа на менторите, идващи от участващите  компаниите. Стремежът ни е за тези четири седмици на активна екипна работа двете страни – студенти и менторите – както да се предизвикват взаимно на полето на практическите бизнес и технологични решения, така и да учат една от друга“,споделиха съпредседателите на Комитет „Човешки капитал и образование“ към АТК – Бойка Дочева, IBM Bulgaria и Владислав Маринов, ОББ, част от KBC Group.

Американската търговска камара в България (AmCham Bulgaria) е гласът на Трансатлантическата икономика в България вече 30 години. Тя обединява близо 350 американски, мултинационални и български компании с доказана репутация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст