Над 380 млн. евро са инвестирани в имоти у нас през 2024 г.

проект проектиране ремонт строеж

Общата стойност на инвестиционните сделки през миналата година надхвърли 380 млн. евро. Това отбелязват експертите на Colliers в проучване на пазара на инвестиционни имоти в България. Над 75% от нея се реализира през втората половина на годината. Повече от половината от този обем се дължи на сделки с офиси.

Най-голяма част от инвестициите през миналата година (19%) са в индустриални и логистични площи. Следват вложенията в секторите хотели (17%) и търговски площи (14%). Трансакциите с активи, генериращи доход, преобладават с дял от 51 на сто. Останалата част са покупки за собствено ползване (37%) и сделки със спекулативни имоти (12%).

Продължава тенденцията българските инвеститори да бъдат по-активни на пазара у нас.

Делът им от 2020 г. насам постоянно се увеличава. През миналата година те застават зад 80% от инвестиционния обем. Нивата на възвръщаемост при първокласните имоти запазват стойностите си непроменени, а именно – 7.75% за офисни и за търговски площи и 7.50% за индустриални и логистични имоти.

България бележи задоволителен ръст на инвестиционния обем на фона на възстановяващия се пазар в Централна и Източна Европа.

Очаква се през 2025 г. да се наблюдава добра активност

с нива, близки до традиционните за последните пет години. Основно предизвикателство остава наличието на качествен инвестиционен продукт. В този контекст инвеститорите все повече ще търсят проекти, съобразени с ESG стандартите, а собствениците на остарели сгради ще се стремят да подобрят и модернизират своите имоти, за да останат конкурентни на пазара.

Ограниченият брой международни и институционални инвеститори, според Colliers, ще продължи да бъде валиден тренд през 2025 година. Очакванията са, че приемането на страната ни в Шенгенското пространство и включването й като пълноправен член на Споразумението, както и въвеждането на еврото са предпоставки за засилване на интереса на чуждестранни инвеститори към българския пазар.

Българските търговски банки устояха на увеличението на лихвените нива в Европа

в последните години като запазиха своите на по-ниски стойности. В този контекст се очаква инвестиционния пазар през 2025 г. да продължи да функционира при същите условия, още повече, че в средата на изминалата година Европейската централна банка започна политика по намаляване лихвения процент. Банките ще останат свръхликвидни с налични средства за кредитиране. Очаква се „зелените“ проекти да продължават да получават по-благоприятни условия на финансиране.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст