Докато световните лидери търсят най-добрия начин да се справят с новата администрация на Доналд Тръмп, един канадски политик зае твърда позиция. Премиерът на Онтарио Дъг Форд, който често се появява в големите американски медии, за да се обърне директно към американската аудитория, беше сред първите в Канада, които наредиха изтеглянето на американския алкохол от магазините в отговор на нарастващата търговска война между двете съседни държави, предава „Би Би Си„.
Той е и човекът, който прекрати многомилионен договор със Starlink на Илон Мъск и не се поколеба да използва енергийните доставки за САЩ като разменна монета – всичко това с цел да накара Тръмп да се откаже от заплахите за налагане на мита върху канадски стоки.
Резултатът е налице. На 11 март, говорейки пред журналисти на поляната пред Белия дом, американският президент нарече Форд „много силен човек“, докато коментираше заплахата на Онтарио да наложи 25% такса върху електроенергията, изнасяна за САЩ.
По-късно Форд отложи този план в очакване на допълнителни преговори с американската администрация. Но самата заплаха за повишаване на цените на електроенергията за американците изглежда му спечели известна доза уважение от страна на Тръмп, който впоследствие се отказа от намерението си да удвои митата върху алуминия и стоманата до 50%.
Освен това, твърдата позиция осигури на Форд среща с американски представители във Вашингтон за обсъждане на бъдещите търговски отношения между Канада и САЩ.
Ефективна стратегия или рисков ход?
Подходът на Форд не среща единодушна подкрепа – например премиерът на Алберта Даниеле Смит категорично отказа да използва енергийните си доставки като инструмент за натиск върху САЩ.
Канадският консервативен стратег от базираната в Торонто група Oyster Шакир Чеймбърс обаче твърди, че готовността на Тръмп да намали напрежението все пак е знак, че стратегията на Форд може би работи.
„Това е начинът, по който се преговаря с Тръмп – от позиция на силата“, коментира Чеймбърс пред „Би Би Си“. „Форд разбира езика на хората от обкръжението на Тръмп.“
Обявявайки решението си временно да замрази енергийните мита, Форд увери канадците, че няма да „се предаде“ и подчерта, че възможността Онтарио да използва енергийните си ресурси като разменна монета остава отворена.
Водеща фигура в канадската политика
Не е изненадващо, че Дъг Форд се превръща в лицето на канадската борба срещу търговските заплахи на Тръмп. Като премиер на Онтарио той управлява провинция с 16 милиона жители и значителен автомобилостроителен сектор, който е дълбоко обвързан с американската индустрия и силно уязвим при евентуални търговски ограничения.
Форд също така е председател на Съвета на федерацията – организация, която обединява премиерите на всички канадски провинции и територии.
На 12 март, в навечерието на срещата си с американските представители, той проведе работна закуска с новоизбрания министър-председател на Канада Марк Карни, на която двамата обсъдиха необходимостта от твърда и единна позиция спрямо Тръмп.
Американците несъмнено трябва да очакват занапред още повече от Форд – той току-що си осигури нови четири години на власт. Впрочем Дъг Форд управлява Онтарио от 2018 г. и е едва вторият премиер в историята на провинцията, който печели три последователни мандата с мнозинство.
Форд е част от прочутата политическа династия на Торонто, известна като „Нацията Форд“. В продължение на години той бе в сянката на по-малкия си брат, покойния Роб Форд, който е кмет на Торонто от 2010 до 2014 г., преди да бъде свален след скандал с употреба на кокаин.
Политик близо до хората, но не без противоречия
Премиерът Форд е известен с това, че раздава личния си мобилен номер на гражданите и ги насърчава да се свързват директно с него. По време на пресконференция за американските мита миналата седмица той помоли хората за търпение, докато обработва над 4000 получени съобщения.
Въпреки популярността си обаче бе въвлечен и в няколко скандала. Най-сериозният от тях е текущото полицейско разследване на отменена сделка на правителството му, която би позволила застрояването на екологично защитени територии.
Необходимо е да се отбележи също така, че независимо от категоричната си реторика Дъг Форд подбира внимателно думите си, когато се обръща към американците.
„Повярвайте ми, не искам да правя това“, каза той тази седмица, обявявайки плана си за повишаване на цените на електроенергията, но подчерта, че основният му приоритет е защитата на работните места в Онтарио.