Докато вървяха дебатите по Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. Ивелин Михайлов изнесе декларация от името на заклелата се днес (19 март) парламентарна група „Величие“.
На първо място той поднесе съболезнованията си на близките на загиналите при пожара в дискотеката в Кочани в Република Северна Македония, които определи като жертва на институционална корупция, каквато, по думите му, има и в България. След това обясни по-късното влизане на „Величие“ в парламента с волята на определена мафиотска върхушка, която искала да ги превърне в удобна жертва на политическата корупция у нас.
Михайлов подчерта, че цяла Европа и светът са разбрали, че изборите на 27 октомври 2024 г. са били нагла търговия на избирателен вот, която е прекрачила всякакви граници на обичайна търпимост.
Михайлов добави, че от „Величие“ успели да опровергаят всички твърдения, че не разполагат с капацитета да извършат оспорването на изборния резултат, като техните доброволци за кратко време успели да съберат доказателства за нередности в 8000 секции. По този повод Ивелин Михайлов изрази учудването си защо прокуратурата не е могла да обработи толкова бързо сигналите за нарушения, колкото доброволците на „Величие“.
Сред приоритетните въпроси, за които Михайлов обяви, че ще са в центъра на работата на групата на „Величие“ в 51 -ото Народно събрание, са опазването на околната среда, а по-специално спиране на унищожаването на плодородните земи за соларни паркове и ветрогенератори; изключително строго отношение към правораздаването, спазване на принципа на разделението на властите; опазване на общественото и индивидуалното здраве, както с по-чиста околна среда, така и с повишаване на спортните занятия за подрастващите.
На следващо място Михайлов подчерта, че от „Величие“ ще работят за поставяне на личността в центъра на системата на здравеопазването, защото към настоящия момент водещото при нея е финансовото благосъстояние на властта. Ето защо от „Величие“ ще се борят и срещу корупцията в здравеопазването.
Като стратегически приоритет Михайлов определи енергийната независимост на България и връщането на качествените политики в сферата на образованието.
В областта на социалната политика той отбеляза като недопустимо да съществува недостъпна жизнена среда за хората с увреждания и изрази погнусата на „Величие“ от превръщането на тези хора в изборни роби.
България трябва да възстанови своето традиционно място в развитието на качественото земеделие, на българската роза, на млекопроизводството, на зърнопроизводството за вътрешно потребление; тя трябва да възстанови унищоженото напояване и да върне живота във феодалните населени места, а не земите в тях да бъдат използвани за сметища и соларни паркове, посочи Ивелин Михайлов.
Той продължи с думите, че от групата му ще работят за утвърждаването на българския туризъм, овладян от мафията, и за развитието на минералните извори. Даде заявка, че от неговата парламентарна група ще се противопоставят на всички опити за олигархична симбиоза и за увеличаване на данъчната и административната тежест, с които държавата е заприличала на фирма за бързи кредити, а народът е смачкван и ограбван.
На следващо място Ивелин Михайлов обяви, че от „Величие“ ще водят активен диалог в полза на народа и ще се отзовават на такъв, но само с цел постигане на консенсус по важни въпроси, като запазване на националния суверенитет и непримиримост към всякакви опити България да бъде въвлечена във война.
„Партия „Величие“ от факт се превърна във фактор в националната ни политика. От днес всеки български гражданин ще знае, че има един защитник, който не е безучастен“, завърши Ивелин Михайлов декларацията си.
След нея Красимира Катинчарова от „Величие“ направи предложение парламентът да отложи разискванията по трите бюджета с 14 дни, с цел всички парламентарни групи да са равнопоставени при представянето на предложенията си по тях.
Заместник-председателят на Народното събрание Рая Назарян й обясни, че не е направила предложението си по надлежния ред, а и срокът между първо и второ четене на трите проектозакона – за бюджета на ДОО, на НЗОК и на държавата – е изтекъл. Катинчарова й отговори, че с отказа си нарушава Конституцията.
От своя страна Костадин Костадинов от „Възраждане“ предложи отлагането на трите бюджета да бъде не с 14 дни, а с 28 дни – с цел да се изберат и представители на „Величие“ в отделните парламентарни комисии. Така или иначе предложението на Катинчарова не бе подложено на гласуване, тъй като не беше внесено по реда, определен в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.