Оръжейни компании от Съединените щати, Обединеното кралство и Турция няма да бъдат допускани до новия фонд от 150 млрд. евро на Европейския съюз за финансиране на отбраната, ако техните държави не подпишат споразумения за защита и сигурност с Брюксел, съобщава „Файненшъл таймс“. Парите от фонда за превъоръжаване на общността, ще бъдат харчени само от европейски фирми от отбранителния сектор, както и от компании на трети страни, подписали споразумения за отбрана с блока.
Освен това, ЕС ще изключи всякакви усъвършенствани оръжейни системи, за които трета държава притежава „права за проектиране“, ще налага ограничения на тяхното производство или на използването на специфични части, или ще контролира крайната им употреба. Това би изключило произвежданата в Съединените щати платформа за въздушна и противоракетна отбрана „Пейтриът“ на компанията RTX, както и на други американски оръжейни системи, за които Вашингтон е въвел ограничения за използването им.
Тази политика е своеобразна победа за Франция и за други държави, настоявайки за подхода „Купувай европейското“ към военните инвестиции на Стария континент, предизвикан от опасения за надеждността на САЩ като партнор и доставчик, особено при управлението на Доналд Тръмп.
Най-малко 65% от разходите за производство ще бъдат направени в рамките на ЕС, Норвегия и Украйна. Останалите могат да се разпределят на трети държави, подписали договори за сигурност.
„Имаме възможност да изградим истинска европейска отбранителна индустрия“, посочва Кая Калас – върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. И допълва, че войната в Украйна е показала колко е важно военните да бъдат екипирани с оръжия, които не са обект на чуждестранни ограничения.
Обединеното крлство лобира усилено да бъде включително в инициативата за превъоръжаване на ЕС, особено предвид ключовата му роля в европейската „коалиция на желаещите“, чиято цел е да се засилят отбранителните способности на Стария континент. Британски оръжейни компании, най-вече BAE Systems и Babcock International са дълбоко интегрирани в отбранителните сектори на страни членки на ЕС като Италия и Швеция.
Преговори за споразумение в сферата на отбраната и сигурността между Лондон и Брюксел се водят, но са затънали в искания за по-обхватна сделка между ЕС и Великобритания, включваща проблеми като правата за риболов и миграцията. Калас се надява до срещата на високо равнище между двете страни през май да има резултати, защото е налице разбирането, че трябва да се направи повече и то заедно.
Изключването на Острова и на Турция ще е сериозно предизвикателство за големите европейски оръжейни компании с тесни връзки с производители или доставчици от тези пазари.
Официален британски представител посочва, че страната му е готова да сътрудничи за европейската отбрана в името на по-широката европейска сигурност, за да се предотврати фрагментирането на европейските оръжейни пазари и да се създаде правна рамка, позволяваща на трети страни да работят с държавите от ЕС. Подобен акт обаче вероятно ще предизвика тревоги в британския военен сектор. Високопоставено лице от бранша вижда огромни възможности в подобна сделка и смята, че е правилно Великобритания да се смята за част от Европа. Но смята, че подходът на ЕС, и особено на Франция, като отношения по конкретно споразумение, подронва цялостната философия на обединена Европа в сферата на отбраната и сигурността.
Предишните френски усилия за ограничаване на оръжейните разходи единствено до компании от ЕС, срещна сериозната съпротива на ред държави, включително Германия, Италия, Швеция и Нидерландия, които поддържат тесни връзки с доставчици извън общността.
Предложението на Брюксел трябва да бъде одобрено от мнозинството членове на блока. Засега, според условията на плана, страните от ЕС могат да харчат 35% от средствата по заемите от фонда за превъоръжаване за продукция, съдържаща компоненти от Норвегия, Южна Корея, Япония, Албания, Молдова, Северна Македония и Украйна, по информация на официални представители.
На извънредна среща на 6 март лидерите на страните членки на ЕС одобриха плана на Европейската комисия за превъоръжаване на Европа с цената на 800 млрд. евро, от които 150 млрд. евро под формата на евтини заеми от специален фонд за отбрана.