Съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц пое отговорност за групов чат, в който високопоставени служители са обсъждали военни удари в Йемен, като случайно са включили журналист, съобщи „Би Би Си„.
„Поемам пълна отговорност. Аз създадох групата,“ заяви Уолц пред Fox News във вторник, добавяйки, че случилото се е „засрамващо“.
Президентът Доналд Тръмп и ръководителите на американските разузнавателни служби омаловажиха рисковете за сигурността, като подчертаха, че в чата не е споделяна класифицирана информация.
Въпреки това, както демократи, така и някои републиканци поискаха разследване, като няколко конгресмени определиха случая като „сериозно нарушение“.
Главният редактор на списание The Atlantic – Джефри Голдбърг, съобщи, че е бил случайно добавен в груповия чат от потребител на име Майк Уолц.
В статията, с която разкрива случая, Голдбърг твърди, че е видял поверителни военни планове за удари в Йемен, включително информация за оръжейни пакети, цели и времето на атаките – два часа преди да бъдат извършени. Той посочва, че е решил да не публикува тази част от информацията.
Уолц не можа да обясни в интервюто си за Fox News как Голдбърг е попаднал в чата, но – в противоречие с Тръмп – заяви, че нито един член на екипа му не е отговорен за това. По думите му, друг, неназован контакт е трябвало да бъде в групата вместо Голдбърг.
„Имаме най-добрите технически специалисти, които разследват как се е случило това,“ каза Уолц, като добави, че телефонният номер на Голдбърг не е бил записан в устройството му.
„Мога да ви кажа на 100%, че не познавам този човек,“ заяви още Уолц и допълни, че е говорил с Илон Мъск за помощ в разследването.
На въпрос на водещата Лора Инграхам как е бил добавен номерът, той отговори:
„Ако имате нечий контакт, по някакъв начин… той просто се засмуква. Засмуква се.“
Разкритието предизвика сериозни трусове във Вашингтон, доведе до съдебен иск и постави въпроси защо високопоставени официални лица са обсъждали толкова чувствителни въпроси в потенциално уязвимо гражданско приложение.
Някои експерти по националната сигурност определиха случилото се като „сериозен оперативен пропуск“, а архивни специалисти предупредиха, че това може да нарушава законите за съхранение на президентските документи.