Поръчките на дълготрайни американски промишлени стоки неочаквано нараснаха през февруари, тъй като търговците побързаха да заявят първични и обработени метали преди въвеждането на нови мита, съобщи „Ройтерс„.
Докладът на Министерството на търговията в САЩ също показа ръст в доставките на капиталови стоки, което подсказва, че разходите на бизнеса за оборудване са се възстановили през първото тримесечие. Въпреки това нарастващата икономическа несигурност, породена от търговските санкции, продължава да хвърля сянка върху производствения сектор.
Президентът Доналд Тръмп обяви поредица от вносни мита, като някои от тях бяха отложени за април. Икономисти предупреждават, че начинът, по който се въвеждат тези търговски мерки, не е благоприятен за икономическата активност.
„Несигурността от Вашингтон е огромна, но компаниите не стоят със скръстени ръце, чакайки следващия удар от търговската война. Те активно поръчват повече оборудване, за да избегнат бъдещи ценови увеличения, когато санкциите оскъпят още повече необходимите им стоки и материали,“ коментира Кристофър Рупки, главен икономист на FWDBONDS.
Ръст в поръчките на метали и транспортно оборудване
Поръчките на дълготрайни стоки – от тостери до самолети, предназначени да издържат три и повече години – са се увеличили с 0.9% през февруари, след като през януари нараснаха с ревизирани 3.3%. Икономисти, анкетирани от „Ройтерс“, прогнозираха спад от 1.0%.
- Поръчките на първични метали се повишиха с 1.2% след ръст от 1.9% през януари.
- Поръчките на обработени метални изделия се възстановиха с 0.9%.
- Поръчките на електрическо оборудване, домакински уреди и компоненти нараснаха с 2.0%.
Икономистите смятат, че този ръст се дължи на предварително зареждане на складовете преди влизането в сила на митата.
Поръчките на машини се покачиха с 0.2%, след като останаха непроменени през януари. Транспортното оборудване отчете ръст от 1.5%, воден от:
- 4.0% увеличение при моторните превозни средства и части
- 9.3% ръст при поръчките на отбранителни самолети
Това компенсира 5.0% спад при поръчките на търговски самолети. Boeing отчете само 13 поръчки за февруари спрямо 36 през януари.
Четете още: „Вторичните мита“ – новото икономическо оръжие на Тръмп