Цените на основните зърнени храни по световните борси слизат надолу

Цените на зърното вървят нагоре заради слабите посеви в САЩ, засилващи тревогите от войната в Залива

В последната седмица на месец март трендът в цените на основните зърнени контракти по световните борси се обърна и посоката е ясно към слизане надолу. Това посочват в анализ експертите от  „Софийска стокова борса“.

Котировките ФОБ на хлебната пшеница за доставка април в Чикаго се понижи с 15 долара до нива от 232 щ.д./тон. Във Франция също имаше спад – с минус осем евро до 222 евро/тон. Цената в Украйна обаче помръдва с повишение от два долара до 252 щ.д./т, а в Русия също добави – пет долара, към старата си цена до 253 щ.д./тон. 

Движението на цената при царевицата за доставка април, която се беше сринала чувствително, а в последствие тръгна нагоре, сега също последва тенденциите при пшеницата. В САЩ котировките спаднаха с минус пет долара до 206 щ.д./тон, а във Франция след сериозното повишение сега има сериозно поевтиняване от 15 евро до 210 евро/тон. Цената в Украйна обаче добави два долара до 240 щ.д./тон.

Цената на ечемика в Украйна в последните месеци следва силно синусоидална крива, с ясно видими повишения и загуби, и след рязкото повишение в средата на февруари, тази седмица се успокои и добави минимално – един долар, до 238 щ.д./тон. 

Отново изключение прави рапицата на Euronext за доставка през месец май 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове. За пореден път бяхме свидетели на сериозен опит за наваксване с плюс 29 евро до 521 евро/тон. 

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам се сриваха надолу от средата до края на декември, а около първите дни и до средата на януари наваксваха нагоре. През февруари трендът тръгна силно нагоре, но отново последва срив в края на месеца. Началото на март донесе ярко поскъпване, а тези дни промяната е нулева и остана старата цена от 1235 щ.д./тон. 

Рафинираната захар майски контракт, след като се повишаваше  в продължение на двуседмичен период, с последвала рязка загуба на позиции, загуби всичко “наваксано“ с понижение от 26.20 долара до 537.80 щ.д./т на борсата в Лондон.

Търговията на „Софийска стокова борса“ в подкръг „Зърно“ е спокойна

Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лв./тон. 

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лв./тон.

В подкръг „Индустриални стоки” сделките бяха основно за горива и смазочни материали. Газ пропан бутан се продаде в диапазон 1050-1080 лв./хил. литра. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст