Американски бизнесмен може да стане новият премиер на Сърбия

Сърбия преговаря със САЩ и Русия за санкциите на петролната си компания NIS

В понеделник, 31 март, сръбският президент Александър Вучич ще започне консултации за нов премиер и ново правителство на страната, които трябва да бъдат одобрени в следващите три седмици. Според съобщения в сръбските медии, кабинетът на министрите може да бъде оглавен от американски бизнесмен от сръбски произход. Според властите, това не само трябва да засили връзките със САЩ, но и да намали интензивността на масовите протести, които продължават вече пет месеца в Сърбия. 

В този случай Александър Вучич ще повтори хода на югославския президент Слободан Милошевич, който през 1992 г. предложи американския бизнесмен Милан Панич за премиер. Той подобри позицията на Белград в света, но шест месеца по-късно предизвика самия Милошевич, като почти го победи на президентските избори. 

Александър Вучич обяви началото на консултациите за кандидатурата на нов премиер на 31 март в края на миналата седмица. „Ще видим какво ще каже мнозинството в парламента“, заяви президентът, като изрази увереност, че ръководството на управляващата Сръбска прогресивна партия обмисля преди всичко варианта за безпартиен кандидат.

Сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка в края на януари,

Сръбският премиер подаде оставка Вучевич

като обясни решението си с отговорността за трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември 16 души загинаха в резултат на срутване на бетонна козирка на жп гарата.

Оттогава в цяла Сърбия се провеждат масови протести с искане за политическа и наказателна отговорност на отговорните за случилото се. Но всъщност протестиращите се застъпват за смяна на властта в страната, която от 13 години се държи от Александър Вучич и пропрезидентската Сръбска прогресивна партия. На 19 март парламентът одобри оставката на Милош Вучевич и сега трябва да избере нов министър-председател в рамките на един месец.

Миналата седмица Александър Вучич каза, че „има трима или четирима кандидати за поста бъдещ ръководител на правителството“, без да назовава нито едно име.

Според информираното белградско издание Danas и

тримата потенциални кандидати за премиер са американски бизнесмени от сръбски произход.

Запознати с позицията на сръбското ръководство, обясняват това с желанието на властите не само да създадат допълнителен канал за взаимодействие с администрацията на Доналд Тръмп, но и с помощта на безпартиен премиер да се опитат да намалят интензивността на протестите в страната.

За основен кандидат за поста нов премиер на Сърбия се смята Деско Никитович,

който живее в Чикаго и има двойно гражданство (американско и сръбско). Той е президент на американската компания East Point Metals Ltd, която притежава най-големия завод за производство на меден прокат на Балканите в сръбския Севойно. 

За втори претендент се смята един от водещите икономисти на Световната банка Бранко Миланович. И третият е Иван Трифунович, който през последните години е заемал ръководни позиции в редица водещи фармацевтични компании в САЩ.

Ако информацията за назначаването на американски бизнесмен от сръбски произход на поста нов министър-председател на Сърбия се потвърди,

Александър Вучич ще повтори хода на президента на Федерална Югославия Слободан Милошевич.

След въвеждането на строги международни санкции срещу Белград през 1992 г. и неговата реална изолация в света, той предложи американския бизнесмен Милан Панич, който беше един от ръководителите на фармацевтичната компания ICN, за югославски премиер.

Тогава вариантът „внос на премиер от САЩ“ проработи само частично. Милан Панич, който оглави югославското правителство през юли 1992 г., разви енергична дейност и, използвайки обширните си връзки в Съединените щати и по света, значително подобри международната позиция на Белград, позволявайки на Югославия да оцелее под санкции. Много скоро обаче пътищата на Милан Панич и Слободан Милошевич се разделиха. А шест месеца по-късно премиерът предизвика безспорния дотогава властник на Белград на президентските избори и почти ги спечели. След това Милан Панич трябваше да бъде набързо освободен от премиерския пост.

Днес, докато се решава въпросът за нов премиер на Сърбия,

президентът на САЩ Доналд Тръмп вече изпраща сърбин от антуража си в Белград.

В края на миналата седмица той назначи за нов американски посланик в Сърбия Марк Бърнович, който е бил щатски прокурор на Аризона от 2015 до 2023 г. и се смята за активен поддръжник на настоящия президент на САЩ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст