Пазарът на уран в Северна Америка почти е спрял да функционира, защото уплашените от миттата на президента Доналд Тръмп щатски ядрени компании ограничават поръчките на суровината и отлагат сключването на нови договори. Покупките на ядреното гориво в Съединените щати са паднали наполовина с наближаване на датата за въвеждане на 10-процентния налог на канадския енергиен експорт, показват последните данни на фирма TradeTech, която следи цените. Фирмите, експлоатиращи реакторите, които по правило разчитат на срочни договори, пък седят настрани, за да видят как ще се отразят митата.
Няколко сектора са застрашени от стратегията на Тръмп, защото американската ядрена енергия разчита на Канада за над 25% от урана си – по-голям дял от който и да е друг източник – и несигурността за обхвата и продължителността на налозите, които трябва да влязат в сила на 2 април, обезсърчава купувачите на гориво за реактори. Неизвестността е и предпоставка за допълнителни пазарни преразпределения когато операторите на реактори започнат да изчерпват запасите си.
Сътресенията усложняват вземането на решения от директорите на ядрените фирми, които се опитват да балансират плановете си за разширяване на производството с противоречивите сигнали за електропотреблението на центровете за данни.
„Енергийните дружества изчакват да видят какво ще означават митата преди да предприемат действия“, посочва Карън Радошевич – мениджър на доставките на ядрено гориво в Entergy Corp., която управлява четири реактора в Арканзас, Мисисипи и Луизиана.
Засега инвеститорите са предпазливи: плътно следените търгувани на борсата фондове, които включват и инвестиции в уранови мини, са загубили 14% от пазарната си оценка от началото на годината – почти четири пъти повече от борсовия индекс S&P 500. А цените на акциите на най-големия производител на уран в Северна Америка Cameco Corp. са паднали с 19 процента. Котировките на урановите фючърсни контракти пък са грубо с 40% под върховата си стойност от 2024 година.

Въпреки създалата се ситуация, няма непосредствена опасност американските ядрени мощности да останат без гориво. Предвид дългосрочния характер на контрактите за доставка на уран, дружествата имат достатъчно суровина за тази и за по-голямата част от идната година, успокои главният финансов директор на Cameco Грант Исаак.
Някои енергийни компании пък са се постарали да си осигурят достъп до ядреното гориво, за да избегнат ценови скок. Entergy е започнала да ускорява доставките на уран от Канада преди няколко седмици след като Тръмп обяви, че ще забави въвеждането на митата в сила, обяснява Радошевич. И допълва, че фирменото ръководство прави всичко възможно в рамките на портфейла от контракти, но не бърза да подписва нови дългосрочни договори.
Съединените щати са най-едрият купувач на уран в света: страната разполага с 94 ядрени мощности, които захранват десетки милиони жилища и офиси. По-голяма част от суровината се попълва от внос: американските енергийни дружества доставят 95% от ядреното гориво от чужбина.
Тръмп първоначално заплаши да обмитява с 25% канадския уран и другите енергийни продукти преди да понижи ставката до 10% и да забави въвеждането й в сила два пъти. Правителството на Канада пък обеща ответни мерки, включително налагането на мита на износа на уран от добиващите висококачествен радиоактивен метал мини в провинция Саскачеван. Американските оператори на реактори по правило купуват от пет до осем милиона паунда уран на месец, но от началото на тази година има затишие, по данни на фирма UxC, която следи урановите цени и пазарната активност.
Енергийните дружества като Entergy обаче, което захранва жилищата и бизнеса на 3 млн. американски потребители, отчасти чрез ядрени централи, вероятно ще трябва да поемат отговорността за допълнителните разходи, произтичащи от митата. Производителите на уран като Comeco по правило плащаше сметката за такива налози, но това се промени по време на предоговарянето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия през 2018-а когато мината промени условията на договора и прехвърли разходите на потребителите.