Всички искаме да прекратим книжната война. Това обяви архг. Георги Славов по отношение на дигитализацията на процесите в Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ) по време на интервюто му за главен архитект на София. Препитването продължава и в момента – с конкурента на арх. Георги Славов – арх. Богдана Панайотова, като може да се проследи пряко на сайта на Столична община във „Фейсбук“.
Арх. Георги Славов уточни, че въпреки че през последното десетилетие дигитализацията много е напреднала, на много от заинтересованите страни продължават да им се изпращат писма на хартиен носител, на адреси, които не са правилни, докато за всички е ясно, че трябва да се направи бърза връзка с подалия заявлението. По този повод той подчерта, че е важно служителите да се възползват максимално от възможностите на системата за сигурно електронно връчване.
По отношение на дигиталното предоставяне на разрешение за строеж, арх. Георги Славов коментира, че за това ще са необходими промени в подзаконови нормативни актове и че това ще отнеме между 5 или 10 години. Според него е много важно да се защити авторското право, така че да не се злоупотреби с дейността нито на надзора, нито на проектанта.
Той поясни, че в момента един проект се разрабова от над 10 колеги, които по една или друга форма са негови автори и това се заверява от така наречения надзор и бива одобрено от Столична община. Ето защо въвеждането на дигитализацията при този процес трябва да се извърши внимателно, съгласувано с Камарата на архитектите, с Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и със Сдружението на предприемачите, за да не настъпи хаос и да се стигне до проблеми като с дейността на Агенцията по кадастъра преди няколко месеца.
На въпрос кои данни на НАГ би отворил за свободен достъп, той обясни, че би направил прозрачно движението на всяка една преписка, до всеки един входящ номер. Подчерта и че за него е недопустимо многократното съвещаване по една преписка, при което някой вади червения флумастер и започва да чертае на ръка, тъй като това, по думите на арх. Славов, означава, че промяната вече е несъгласувана. Той бе категоричен, че трябва да има възможност за комуникация, но тя трябва да бъде изцяло в дигитална среда, което да позволи нейната прозрачност и проследимост.
Кандидатът за главен архитект на София коментира, че дейността на Строителния надзор е потулена и би било добре това да се промени. На следващо място отбеляза, че процесите в устройственото планиране е важно да се дигитализират, като постъпват в географската информационна карта, а не само да се гледат в регионалната администрация.
На въпрос колко души е управлявал до този момент, арх. Славов призна, че досега не е заемал ръководна длъжност, но и самият той възприема поста на главния архитект като мениджърска позиция и като медиатор между политиките на общината и инвеститорските интереси.
Обясни, че иска да бъде главен архитект, тъй като това е много важно за неговото поколение (според биографичната справка арх. Славов завършва средното си образование през 2013 г.), което трябва да започне да участва в процесите на градоустройството, тъй като иначе дейността на главния архитект се превръща в наследствена и изтощаваща.
На въпрос кога би си подал оставката, арх. Славов отговори, че за него има две причини да го направи – когато тя бъде поискана от г-н кмета, или ако случайно, преждевременно е натрупал точките за пенсия.
Подчерта, че държи на доверието и комуникацията без посредник с г-н кмета и че ако в един момент се появи опосредствена форма на общуване, за него това би бил ясен белег, че комуникацията е нарушена и че градът трябва да бъде освободен от създалия се междуличностен конфликт.
Попитан как би искал да бъде запомнен като главен архитект на София, арх. Славов отговори кратко – като архитекта, чиято дейност не е нанесла щета. По думите му хората помнели само имената на онези главни архитекти, около които има скандали.
Той бе категоричен и че ще бъде безкомпромисен към незаконното строителство, като освен това подчерта, че ще държи всяка промяна в Общия устройствен план да бъде дълбоко изследвана.