Неизчерпаемата енергия на златото изпрати цената му над 3100 долара за тройунция

Неизчерпаемата енергия на златото изпрати цената му над 3100 долара за тройунция

Златото продължи да привлича средствата на търсещите убежище от задълбочаващото се търговско напрежение инвеститори и по време на азиатската сесия на 31 март надхвърли поредната психологическа бариера от 3100 щ. долара за тройунция за първи път в историята. В 10.25 ч. българско време скъпоценният метал за незабавна доставка се търгуваше за 3118.93 долара за тройунция. А на Нюйоркската борса COMEX златните фючърсни контракти за доставка през юни се котираха за 3155 долара за тройунция. Големият марж между двете пазарни оценки вещае нови сериозни златни трансфери между Лондон и Ню Йорк. Златото е поскъпнало с над 8% през март.

Комбинацията от няколко фактора е основната причина за поредната мощна атака на жълтия метал. На първо място е очакваният с тревога „Ден на освобождението“ на 2 април когато трябва да бъдат обявени реципрочните мита на американкия президент Доналд Тръмп, чието въздействие върху глобалната икономика помрачава нагласите на пазарните участници.

Вторият фактор са предвижданията на анализаторите, че Федералният резерв ще поднови в близко бъдеще лихвените редукции въпреки публикуваните на 28 март данни, предполагащи ръст на инфлацията. Това е и една от причините щатският долар, който по правило също привлича капиталови потоци в кризисни ситуации, да остане сравнително слаб при сегашната конфигурация. Доларовият индекс, който следи движението на зелените пари към основните им търговски партньори, се е понижил с 0.2%, което прави златото по-изгодно за купувачите.

Пазарни анализатори коментират, че основната причина за пазарните трусове е неизвестността. Те са убедени, че ако обявените на 2 април митнически ограничения не са чак толкова сурови, златните цени ще започнат да олекват, защото могат да предизвикат реализиране на печалби предвид прекалено бързото възходящо движение.

Тръмп подгря допълнително търговското напрежение на 30 март с изявлението си, че е „вбесен“ от руския президент Владимир Путин и ще въведе вторични мита от 25% до 50% на всички купувачи на руски петрол, ако Москва блокира усилията му за край на войната в Украйна. Тръмп се скара и на украинския президент Володимир Зеленски и го предупреди, че ще има огромни проблеми, ако не подпише сделката за стратегическите минерали, което задълбочи песимизма на инвеститорите.

Междувременно, публикуваните на 28 март фундаментални данни за икономиката на Съединените щати показаха, че индексът, отчитащ разходите на домакинствата за лично потребление се е повишил с 0.3% през февруари спрямо януари и 2.5% на годишна база, каквито бяха и прогнозите на икономистите. Базовата му съставка, от която са изключени силно колебаещите се цени на храните и енергията, обаче е с 0.4% месечен ръст – най-високият от януари 2024-а, което качва измерената чрез него инфлация до 2.8% годишно. Директорката на клона на Федералния резерв Мери Дейли заяви, че тези инфлационни стойности разклащат убеждението й, че базовите й очаквания за две лихвени редукции през тази година са „разумна“ прогноза.

От техническа гледна точка, устойчивият ръст на златото над предишния рекордно висок ценови диапазон 3057-3058 щ. долара за тройунция е свеж стимул за търговците, залагащи на по-нататъшни златни печалби. Същевременно обаче Индексът за относителна сила (RSI) на дневните графики се задържа над 70 пункта за трети пореден ден, което е белег за свръхпокупки. Което предполага леко поевтиняване под рекордната височина, консолидация и насищане на изтъргувания диапазон и реализиране на печалби преди да се разшири обхвата на утвърдения възходящ тренд.

Всяка корекция под минималните котировки по време на азиатската сесия около 3076 долара за тройунция, която се смята за доста силно ниво на подкрепа, може да доведе до спад до втората зона 3036-3035 долара за тройунция и ако тя не удържи – до срив до психологическите 3000 долара за торйунция. Последната стойност играе ролята на ключова възлова точка и ако тя бъде пробта устойчиво, ще създаде условия за по-големи загуби.

Среброто поскъпна в тандем със златото и в 10.22 ч. българско време на 31 март се котираше за 34.40 щ. долара за тройунция. Платината се изкачи до 992.99 долара за торйунция, а паладият – 984.03 долара за тройунция – 0.81% ръст.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст