Премиерът Росен Желязков обяви, че днес Министерският съвет ще приеме решение за отпускане на близо 35 млн. лв. по бюджета на Държавното обществено осигуряване. Парите ще бъдат предназначени за великденска добавка за близо 700 хиляди пенсионери, които живеят под линията на бедност.
„Независимо от всички недобронамерени коментари по тази тема, държа да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност, който не правителството и държавата, а българското общество прави, за да бъдат посрещнати светлите Великденски празници“, каза министър-председателят.
Финансовият министър Теменужка Петкова също потвърди ангажимента на правителството да подпомогне пенсионерите с най-ниски доходи, като подчерта, че средствата са осигурени в рамките на възможностите на бюджета.
Добавката ще бъде в размер на едва 50 лева и ще я вземат 687 000 души, които получават пенсия до линията на бедност от 638 лева. Очевидно тези пари са крайно недостатъчни с оглед на непрекъснато повишаващите се цени на храните и битовите сметки.
Припомняме, че през април 2024 г. Народното събрание прие промени в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, с които се одобри изплащането на еднократна великденска добавка от 75 лв. на пенсионерите, чиито пенсии или сбор от пенсии, заедно с добавките и компенсациите към тях за месец април 2024 г., не надвишават 526 лева. Това решение беше инициирано от парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС и целеше да подпомогне около 534 000 пенсионери с най-ниски доходи.
Първоначално предложението предвиждаше добавка от 75 лв., но впоследствие, след обсъждания в парламента, размерът на добавката беше увеличен на 100 лева. Така, през април 2024 г., пенсионерите, отговарящи на условията, получиха еднократна великденска добавка в размер на 100 лева.
В началото на заседанието на Министерския съвет, министър-председателят Росен Желязков коментира и дебатите в Народното събрание по първия вот на недоверие към правителството. Според него партиите, инициирали този вот се опитват да вклинят раздор в управляващата коалиция.
„България над три десетилетия е избрала своя ценностен модел и посока на развитие, и това е демокрацията. България е част от Европа, България е част от колективната защита на националната сигурност и интегритет, и това е неотклонната позиция, която това правителство ще следва“, заключи Желязков.