Президентът на Украйна Володимир Зеленски проведе среща с генерал Тиери Буркхард, началник на щаба на отбраната на френските въоръжени сили, и адмирал сър Тони Радакин, началник на щаба на отбраната на Обединеното кралство. Основен акцент на срещата бяха гаранциите за сигурност на Украйна и бъдещата архитектура на мира в Европа. Зеленски отбеляза осезаемия напредък и първите подробности за това как може да бъде разположен партньорски охранителен контингент.
„Обсъждаме присъствие на сушата, във въздуха и в морето, както и противовъздушната отбрана. И някои други чувствителни въпроси. Вярвам, че ще се срещаме всяка седмица – не на мое ниво, а на ниво наши военни. Конкретни местоположения се обсъждат отделно. Вече има силно разбиране сред нашите партньори за това от какво се нуждае Украйна“, каза президентът Зеленски.
По време на срещата украински, британски и френски военни обсъдиха подготовката и състоянието на оперативното планиране, за да могат бързо да реализират плановете на коалицията на желаещите в случай на прекратяване на военните действия. Украйна е готова за справедлив и траен мир, който трябва да бъде защитен от силата на международната подкрепа.
Президентът изрази благодарност на Обединеното кралство и Франция за лидерството им в коалицията на желаещите, както и на всички участващи страни за последователната им подкрепа за Украйна. Държавният глава подчерта, че именно тази съвместна работа помага за сближаването на траен и траен мир.
„Това не е първата среща, но вярвам, че е една от първите наистина фундаментални. И е много важно, че сега ще работим в този формат редовно, с осезаеми резултати“, добави Володимир Зеленски.
Президентът отбеляза, че началниците на отбраната ще докладват за резултатите от срещата на лидерите на Франция и Обединеното кралство, както и на военните командни структури на страните партньори.

Началникът на Генералния щаб на Великобритания Тони Радакин се е срещнал и с украинския и френския си колега в Киев, съобщиха от британското министерство на отбраната. Те са обсъдили параметрите за изпращане на миротворци в Украйна.
„Основният фокус беше върху това как да се използват настоящите способности на Украйна, за да се гарантира, че страната е във възможно най-силната позиция в бъдеще. Лидерите на отбраната обсъдиха структурата, размера и състава, необходими за всяка бъдеща сила за сигурност на Украйна“, се казва в изявление на Министерството на отбраната на Обединеното кралство.
Посочва се още, че 30 държави са готови да изпратят „сдържащи сили“ в Украйна. Дискусията ще продължи следващата седмица. Великобритания и Франция също ще съберат европейски министри на отбраната, за да обсъдят по-нататъшната подкрепа за Киев.
„Дискусиите ще се основават на военното планиране, което се проведе през последните няколко седмици, докато страните обмисляха да предоставят своите способности за подкрепа на бъдещи сили“, се казва в публикацията.
В началото на март европейските страни сформираха „коалиция на желаещите“, която ще работи с Украйна, за да работят по план за прекратяване на боевете. Освен всичко друго, съюзниците се съгласиха да продължат да доставят военна помощ на Киев и разрешиха изпращането на миротворци. Русия се противопостави на изпращането на европейски военен контингент на територията на Украйна.