Поредната надпревара с един кон в съдебната система се очертава за шеф на ключовата Софийската градска прокуратура, призвана да разследва корупцията във властта. Единствен кандидат за поста досега в последния ден за подаване на документи е прокурорът от Върховната касационна прокуратура Ангел Илиев. Човек с типичен за съдебната номенклатура кариерен полет, започнал с диплома от знаковия Югозападен университет „Неофит Рилски“.
В професионално отношение името на Илиев „блесна“ около подадената от него преди 12 години оставка като апелативен прокурор на София. Това стана в разгара на скандала около делото „САПАРД“, когато бившият главен прокурор Сотир Цацаров поиска срещу Ангел Илиев да бъде образувано дисциплинарно производство. Причината беше определянето от него в нарушение на случайния подбор на прокурор Стойчо Ненков като обвинител по делото пред Софийския апелативен съд.
Скандалът гръмна, когато стана ясно, че Ненков е оттеглил касационния протест, което отърва групата на Марио Николов и Людмил Стойков от най-висшия съдебен контрол. Първоначално Стойчо Ненков беше обвинен, но после оправдан. Ангел Илиев пък стана временно редови прокурор, след което бързо го повишиха във Върховната административна прокуратура.
Така всички замесени в скандала „САПАРД“ излязоха сухи от него, а през 2020 г. Илиев стана временно шеф на Специализираната прокуратура. После бързо го върнаха отново в апелативната, а от два месеца е завеждащ отдел при Сарафов и изглежда идеалният кандидат за инсталиране като ръководител на съдебната структура, натоварена с разследване на властовата корупция.
„Вярвам, че с работата ми до момента съм извоювал не само авторитет, но и уважение и доверие от страна на прокурорите и служителите в структурите на прокуратурата, в които съм работил“, пише в концепцията си Илиев, публикувайки я заедно с автобиография в последния ден от срока за подаване на документи. И уверява, че осъзнавал отговорността която изисква позицията на градски прокурор – особено сега, когато доверието на обществото в съдебната система било „видимо занижено“.