Денят по диагонал – 16 април 2025 г.

Парламентът избира зам. - председатели на Сметната палата

Вотът на недоверие към кабинета „Желязков“ ще бъде гласуван утре в 14.30 часа

Гласуването по втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“ ще бъде утре, 17 април, в 14.30 часа. Това обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова след края на дебатите в пленарната зала, които продължиха повече от 4 часа.

Вотът на недоверие на тема „корупция“ беше внесен на 10 април по инициатива на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) с подписите на „Възраждане“ и „Величие“.

Според правилника за работа на парламента дебатите започват не по-рано от 3 и не по-късно от 7 дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключването им.

ПП-ДБ отново затвърди позицията си, че няма да подкрепи вота на недоверие, засега

ПП-ДБ отново затвърди позицията си, че няма да подкрепи вота на недоверие, засега

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) няма да гласува за сваляне на правителството на Росен Желязков при вота на недоверие утре, 17 април.

Това каза съпредседателят на парламентарната група на коалицията Николай Денков пред медиите в кулоарите на парламента преди дебатите по втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“ на тема „корупция“.

По думите му ако България беше в еврозоната нямаше да могат съмнителни лица да теглят десетки милиони левове в чували и сакове, и да ги изнасят без да има последствие.

Хората на Доган ще подкрепят вота на недоверие

Хората на Доган ще подкрепят вота на недоверие

„Демокрация, права и свободи“ – ДПС ще подкрепи вота на недоверие към кабинета „Желязков“. Това стана ясно по време на дебатите в пленарната зала.

Депутатът от ДПС-ДПС Хюсни Адем обяви от парламентарната трибуната, че групата ще подкрепи вота. Причината: „Проблемът на проблемите в нашата държава е повсеместната корупция. Вместо демонтаж на порочния модел, ставаме свидетели на неговото утвърждаване, ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха санитарния кордон!“

Подкрепата обаче отново няма да бъде достатъчна, тъй като недоволните от правителството имат едва 73 при необходими 121 гласа.

Борисов изкара Пеевски и Горанов жертви на доноси за санкционирането им по „Магнитски“

Борисов твърди, че Пеевски не е санкциониран по "Магнитски"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов яростно брани гърба на лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и днес го доказа като заяви, че той всъщност не е санкциониран по „Магнитски“. Според него всичко идвало от една публикация в „Политико“.

„Когато бяхме в сглобката, „Продължаваме промяната – Демократична България“ си призна как са го направили. Те дойдоха и предложиха на Пеевски да свалят санкциите за жена му, за децата му и за майка му. Истински разчитам на това, че Българите се научиха да гледат и четат между редовете и по делата да познават кой какво мисли“, заяви той.

По думите му, щяло да дойде време и истината за Делян Пеевски и Владислав Горанов щяла да излезе наяве.

Божидар Божанов: Демократичната общност се нуждае от федеративен модел с обща посока

Божидар Божанов

Десният завой в ДаБГ трябва да бъде допълнително уплътнен. С идеите си за държавни магазини и бензиностанции ГЕРБ трудно може да мине за дясна партия.

Бягането по различни писти с партньорите от ПП-ДБ дава добри резултати, нещо като федеративен модел с общи цели и посока. Демократичната общност у нас след 2001 г. е в непрестанни раздори и обединения.

Нов обединителен Костов е невъзможен. Антидотът срещу технологичния тоталитаризъм са хуманитарните науки.

Европейските ценности ще възпрепятстват технологичните антиутопии.

Работодателите биха плащали за трета пенсия на служителите си, но искат държавни стимули

трета пенсия, Корабът на НОИ заплува към светлото бъдеще.

Работодателските организации подкрепят идеята на  Светла Несторова, председател на Управителния съвет на ПОК „Доверие“, да правят вноски за трета пенсия на служителите си при условие, че държавата въведе финансови облекчения за това.

Държавата би следвало да насърчи работодателите да внасят осигурителни вноски на служителите за трета пенсия чрез доброволен пенсионен фонд. Данъчните облекчения са основен механизъм, който да стимулира работодателите да допринасят за по-високи доходи на хората след пенсиониране, а в България те не са променяни от 20 години“, каза Несторова при представянето на доклада за действащата пенсионна система и предложенията за нейното усъвършенстване на Икономическия и социален съвет.

ЕС започна да показва мускули на Тръмп

Тръмп

Европейският съюз се умори да прави компромиси на едро на денонощно войнстващия Доналд Тръмп, който час по час обявява нови мерки и сее заплахи, а Европа попада често под ударите му.

Миналата седмица президентът на САЩ спря за 90 дни широкообхватните „реципрочни мита“ за почти всички търговски партньори на САЩ, включително данъка от 20% върху ЕС, което накара Брюксел да сложи на пауза собствените си ответни мита върху американски стоки.

„Стандартите на ЕС, особено що се отнася до храните, здравето и безопасността, са неприкосновени“, заяви говорителят на Европейската комисия Олоф Гил, като изключи всякакви преговори по тези разпоредби, както и „разпоредбите, свързани с технологиите и цифровия пазар“.

Бившият президент на Перу и съпругата му осъдени на 15 години затвор

Оланта Хумала и съпругата му

Бившият президент на Перу Оланта Хумала беше признат за виновен в пране на пари и осъден на 15 години затвор.

След процес, продължил повече от три години, съд в столицата Лима постанови, че Хумала е приел незаконни средства от бразилската строителна компания Odebrecht за финансиране на предизборните си кампании през 2006 и 2011 година.

Съпругата му Надин Ередия, която съвместно с него създава Националистическата партия, също беше призната за виновна в пране на пари и осъдена на 15 години затвор.

Honda мести производството на автомобили от Канада и Мексико в САЩ

honda cr-v

Honda Motor Company планира да премести производството на автомобили и части от Канада и Мексико в Съединените щати поради тези 25% мита върху автомобили, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Това съобщава вестник Nikkei. Според изданието, компанията продава около 1.42 милиона автомобила в Съединените щати, което представлява около 40% от глобалните й продажби.

От тях около 1 милион единици са произведени на местно ниво, докато около 500 000 автомобила са внесени, предимно от Канада.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С оглед на по-високите цени по българското Черноморие, къде ще избере да почивате това лято?

Подкаст