Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии – Природна забележителност „Чутурите“ – град Грамада (Видинска област) и Защитена местност „Находище на родопски силивряк“ в село Студен кладенец (община Крумовград, област Кърджали), съобщават от МОСВ.
Защитените територии се обявяват в съответствие с чл. 39 от Закона за защитените територии. Забраната ще доведе до забрана на унищожаване на образуванията и видовете, които се квалифицират като предмет на опазване. Също така се забранява и строителството и изследването на наличието на подземните богатства.
Природна забележителност „Чутурите“ е обявена по предложение на Асоциация на парковете в България с цел опазване на варовикови образувания, наподобяващи „чутури“ с цилиндрична форма. Образуванията са обект на естетическа природна забележителност. Общата площ на “Чутурите” е почти 200 декара.
Забраняват се дейности, които могат да доведат до унищожаването на образуванията. Те включват къмпингуване и палене на огън; увреждане и унищожаване на образуванията, включително къртене и разширяване на отворите в тях и изнасянето им; навлизане и паркиране на моторни превозни средства извън съществуващите пътища и замърсяване.
Защитена местност „Находище на Родопски силивряк“ е със сравнително по-малка площ от тази на “Чутурите” само 6 декара. Тя е обявена за защитена по предложение на РИОСВ – Хасково с цел опазване на местообитание на защитения растителен вид Родопски силивряк, който е характерен за нашия ареал. Забраните са същите.
Манол Генов издаде и заповед за промяна в режимите на дейност на Защитена местност „Находище на урумово лале в местността „Лаликото“. Територия е обявена като природна забележителност още през 1985 година. Промяната има за цел по-ефективното опазване на на вида и неговото местообитание.
Забранява се сечта, с определени изключения за опазване на горите. Забранява се още паша на домашни животни и коситба в периода от 15 февруари до 15 юни
Настоящата заповед не отменя досегашните режими на дейност за защитената местност. Допускат се дейности за спиране на разпространението на инвазивни чужди видове.
Предстои обнародване на трите заповеди в „Държавен вестник“.
За последно, на такова „чудо“ сме били свидетели през февруари 2024 година.











